Smart cities; analyzing themes and concepts of smartness in urban environments
Akıllı şehirler; kentsel çevrede akıllılık temalarının ve kavramlarının analizi
- Tez No: 574372
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GIORGIO GASCO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Şehirler, yeni çözüm modelleri ve stratejileri gerektiren bir sürü sosyo-politik ve çevresel sorunla boğuşmaktadır; çevre kirliliği, kaynak kıtlığı, siber saldırılar, ve trafik sıkışıklığı gibi. Kentsel alanlarda yaşanan sürekli nüfus artışı ve yoğunlaşmaşının yanı sıra, bu zorluklar, şehirleri ekonomik olarak uygulanabilir, sosyal olarak yaşanabilir ve çevresel açıdan sürdürülebilir şehirler oluşturmak için duyarlı ve akıllı yaklaşımlar geliştirmeye zorlamış, akıllı çözümler aramaları ve onları benimsemeleri için teşvik etmiştir. Aynı şekilde, akıllı şehir kavramı, kentsel tasarım ve planlama bağlamlarında özel bir ilgi kazanmıştır. Ancak, akıllı şehirlerin tanımı ve uygulaması, akademisyenler, uygulayıcılar ve şehir planlamacıları arasında değişmektedir. Akıllı şehirler, genellikle, şehre ve şehrin sakinlerine verimli, güvenli ve sağlıklı kentsel hizmetler sunmak için yaygın olarak uygulanan bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) ile karakterize edilir. Bu araştırma, şehir planlamasında sürekli artan“akıllılık”konusundaki odağı takip etmeyi, literatürdeki akıllı şehir konseptini incelemeyi, araştırmayı ve analiz etmeyi hedeflemekte, ve ardından akıllı şehir vakalarını ve akıllı şehir girişimleri üzerine tamamlayıcı bir çözümleme yapmayı amaçlamaktadır. Akıllı şehir platformunda baskın temaların belirlenmesiyle, bu çalışma, akıllı girişimlerin önceki ve şimdiki çabalarını akıllılık kapsamında ortaya koymakta, ve gelecek araştırmacılar, mimarlar ve kentsel planlamacılar için bu alanda bir dizi karşılaştırılabilir sonuç sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cities are grappled with a plethora of socio-political and environmental problems that necessitate the new type of solution models and strategies; such as, environmental pollution, scarcity of resources, cyber-attacks, and traffic congestion. These challenges, alongside constant population growth and densification in urban areas, have fostered cities to embrace and seek smart solutions which forced them to develop responsive and intelligent approaches to create economically viable, socially livable and environmentally sustainable cities. In the same vein, the smart city notion has gained particular traction in urban design and planning contexts. Yet, the definition and application of smart cities varied among academicians, practitioners, and urban planners. Smart cities are mainly characterized by the pervasive application of information and communication technologies (ICTs) in city functions, to deliver and provide efficient, safe, and reliable urban services to citizens. Following the ever-increasing focus in smartness in city planning, this research aims to review, explore, and analyze the smart city concept within the literature, followed by the complementary analysis of the pertinent smart city cases and smart city initiatives. Through identifying dominant domains in smart city platform, this study reveals the previous and current efforts of smart initiatives within the scope of smart urban practices, and provide a set of comparable implications for future researchers, architects and urban planners in the field.