Yapı üretimi kapsamında proje yönetimi ve proje yönetiminde bilgisayar kullanımı
- Tez No: 57441
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÖNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde yapı sektörünün hızla gelişmesi, iş gücünün yoğun kullanılması, çeşitli sektörlerle doğrudan bağlı olması, inşaat ölçeğinin büyümesi ve kaynakların artması gibi çeşitli nedenlerden dolayı proje yönetimi önem kazanmıştır. Proje; belli bir amacı ve ürünü olan maliyet, zaman ve verimlilikle ölçülüp sınıflandınlabilen bir kavramdır. Proje yönetimi ise; bir projenin amaçlarını gerçekleştirebilmek için bir araya getirdiği maddi ve beşeri kaynakların faaliyetlerini planlama, örgütleme, yürütme,düzenleştirme ve denetleme fonksiyonları topluluğudur. Proje yönetimi genel yönetim sürecinin temel unsurlarını içermekle birlikte, olağan işletme faaliyetlerinin yönetilmesinden çok farklıdır. Genel organizasyon biçimlerini ve farklı planlama ve kontrol yönetimlerini gerektirir. Büyük proje çalışmalarında; insan yönetimi, finansal yönetim, kaynakların planlanması ve kontrolü gibi alanlarda sorunlar yoğunlaşmaktadır. Proje kontrolünün konusu ise; proje ilerlerken ortaya çıkacak aksaklıkları kestirmek mümkün olmamaktadır. Böyle olunca projeyi hedeflenen doğrultuda götürmek ve hedeflenene ulaşmak proje kontrolünün konusudur. Proje kontrolününün ilk adımı planlamadır. Planlama kontrol ile birlikte geri dönüşümlü olması gereken kavramlardır. Kontrol kaynakların verimli kullanımını sağlamak ve problemleri düzeltmektir. Proje sistematik olarak izlenir ise, zamanında etkili bir kontrol karan verilebilir. Bilgiyi toplama ve rapor etme bu sistematiğin en önemli unsurlarındandır. Bunlar günlük, haftalık, aylık raporlar şeklinde olabilir. Proje yönetim enformasyon sistemleri; proje verilerinin toplanması iş paketlerine uygulanması ve projeyi planlanan hedefe paralel olarak yönlendirilmesinde projenin her aşamasında kullanılması gereken bir sistemdir. Proje yönetim enformasyon sistemleri (PMIS) her türlü bilginin toplanması, organize edilmesi, depolanması gibi çok çeşitli sistemler olarak ihtiyaca cevap verir. Bunlar için geliştirilmiş bir çok bilgisayar yazılım programlan (Software) vardır. Özellikle orta ve büyük ölçekli projelerde bilgisayar kullanımı gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Proje yönetim yazılımlan çeşitli raporlar almaktadır. Uygun donanımlarla uygun yazılımlar seçildiğinde istenilen maliyet, süre ve kalite sağlanabilir. Küçük ve orta ölçekli projeler için geliştirilmiş; Time line, Microsoft Project, Super Project, Suretrak v.b. yazılımlar vardır. Büyük Ölçekli projeler için Primavera, Artemis, Project/2 gibi yazılımlar uygundur. Türkiye'de en çok Microsoft Project, Suretrak ve Primavera kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Because of different reasons such as the quick development of construction sector, the dense of work power, the direct connection through to different sectors, expansion of contraction scale and the mcreasement m the amount of sources, project management gained importance. Project is a cost which has a certain aim an product, and a concept which can be classified by measuring by time and productivity. And project management is an association of functions such as planning, organizing, running, coordinating and controlling of material and human sources in the aim of materializing the aims of the plans. Altough the project management contains the general principles of the general management period, it is very different from the operating of the management activities. It needs the general organization styles and different types of planning and controlling management. In big projects; in some areas such as human management, financial management, planning and planning of sources, the problems grow bigger. The subject of the project control is; while the project continues it is impossible to guess about the problemsb In this case in order to work on the project in ets aim and to reach it, the project control dealswith it. The first step of the project control is planning. Plannning is a concept which has to be in recylclation with controlling. Controlling. Control means to obtain the productive use of the sources and to correct the problems. If the project will be followed systematically, an effective control decision can be given on time. The most inportant principle of this systematic is collection and reporting of the informations. These can be done as daily, weekly, monthly reports. Collection of the project datum, applying of them to the work packets and direction of the project prallel to the aimed target are need to be used in every step of the project in the project management information system. Project management information systems. Project management information systems gives answer to needs to collection, organization and keeping of all kinds of information as different systems. For these there are a lot of developed softwares. Aspecially in big and medium scaled projects computer usage is a necessity. Softwares of project management can give different reports. If the right software and equipment are chosen, the wanted cost, period and quality can be procured. There are softwares which are developed for small and medium scaled project such as; time line, microsoft project, super project, suretrak ETC. For big scaled projects the softwares such as primavera, artemis, project/2 are suitable. In Turkey microsoft project, suretrak and primavera are mostly used ones.