Çoklu-proje ortamında web-tabanlı bütünleşik yapım yönetim sistemi modeli
Web-based integrated construction management system model in multi-project environment
- Tez No: 126665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATTİLA DİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÇOKLU-PROJE ORTAMINDA WEB-TABANLI BÜTÜNLEŞİK YAPIM YÖNETİM SİSTEMİ MODELİ ÖZET İnşaat yapım süreci çok sayıda proje katılımcısını, değişik formlarda ve sorumluluklarda proje organizasyonlarım ve farklı tiplerde bilgisayar uygulamalarım içerir. Bu parçalanmış yapı, her bir katılımcının kendi amaçlarına yoğunlaşırken, ana amaç olan binanın istenen süre, maliyet ve kalite koşullarında tamamlanması açısından çatışmalara neden olmaktadır. Bu özellikler uygulamalardaki entegrasyona dayanan büyük miktarda veri değişimi ve bilgi paylaşımı ihtiyacım ortaya çıkarmaktadır. Yapı üretim sürecinin her aşamasını kapsayan, üst düzeyde yönetimsel araçlara ve yaklaşımlara ihtiyacın arttığı görülmektedir. Giriş bölümünde yapım yönetiminde bilişim sistemlerinin önemi vurgulanarak bilişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte inşaat sektöründe teknolojik iletişim ve yönetim modellerinin geliştirilmeye başlandığından bahsedilmektedir (Bölüm 1.1). Bölüm 1.2'de inşaat sektöründe yaşanan problemler hakkında bilgi verilmiştir. Yapım yönetimi sürecinde ve bu süreçte yer alan örgütsel yapımın parçalanmış yapısının neden olduğu iletişim kopukluklarının proje ölçeğinin ve karmaşıklığının büyümesiyle arttığı belirtilmiştir. Üst düzey yönetimin proje kontrol sürecinde etkin bir şekilde karar almada çoklu-proje analizi ve raporlamaya ihtiyacı olduğu vurgulanmıştır (Bölüm 1.2.1). İnşaat sektöründe yapım yönetimi alanında ülkemizde kullanılan yazılımlarda yaşanan problemlerden bahsedilmiştir (Bölüm 1.2.2). Türkiye'de Kamu sektörüne bağlı inşaat projelerinde yaşanan problemlerden bahsedilerek mevcut ihale yasasının ve Bayındırlık Bakanlığı Genel Şartnamesinin proje yönetimi açısından yetersizliği vurgulanmıştır (Bölüm 1.2.3). Örnek Olay: İTÜ Kampus İnşaatları yönetiminde yaşanan problemlerden bahsedilerek gelişmelere uyum sağlamak ve hedeflenen amaçlara ulaşmak için çözüm arayışlarına gidilmesi gerektiği belirtilmiştir (Bölüm 1.2.4). Yapım yönetiminde bilişim sistemi modeli geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalardan örnekler verilmiştir (Bölüm 1.3). Yapılan tez çalışmasının kapsam ve amaçlan açıklanarak problemlere çözüm olabilecek bir modelin özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada, yapı üretim sürecinin her aşamasını kapsayan ve inşaat sektöründeki katılımcılar (İşveren/müşteri, Danışmanlık ve ilgili hizmet kuruluşları ve yapım yüklenicileri) arasındaki iletişim kopukluğunu sanal ortamda ortadan kaldıran bir“Web-tabanlı Bütünleşik Yapım Yönetim Sistemi Modeli”geliştirilmiştir. Önerilen sistem ile; yönetim kademelerine güncel, doğru ve hızlı veri akışı sağlama, ayrık ortamlardan bilgiye kolay ve güvenli bir şekilde erişme ve çoklu-proje ortamında etkin süreç yönetimi hedeflenmiştir. Bu hedeften yola çıkarak, geliştirilen yönetim bilişim sistemi ile çoklu-proje ortamında karar vericilerin projelere yönelik bilgilere xıve ilerleme raporlarına kolay bir şekilde erişimleri sağlanabilecek, projelere aktarılan kaynaklar ve bu kaynaklardan yapılan hakedişlerin takibi ve tüm dokümantasyon sanal ortamda etkin bir şekilde izlenebilecektir. Sistemde dinamik bir ortam sağlanabilmesi için kullanılan bağımsız iş paketlerinin (iş programı, hakediş programı gibi) çeşitlenebilmesi ve yaratılan arayüzlerle web ortamında etkin rapor seçeneklerini yaratılabilmesi amaçlanmıştır. Oluşturulan model, yazılım paketlerinden bağımsız olan ve istenilen yazılımın sistemde kullanılmasına olanak tanıyan bir pratiğe sahiptir ve içinde en iyi yazılım modüllerini bulunduran entegre bir sistemdir Bölüm 2'de İnşaat Sektöründe Bilişim Teknolojileri uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Bölüm 2.1'de Yapım Yönetiminde Bilişim Teknolojisi ve Gelişimi tartışılmış, Bölüm 2. 2 'de ise Yapım Süreci Karakteristikleri ve Bilişim Sistemleri Geliştirme İhtiyacı üzerinde yoğunlaşılmıştır. İnşaat Sektöründe Bilişim Sistemlerine Yönelik Standartlaşma Çabalan, Geliştirilen Modeller ve Yapım Yönetiminde Web Teknolojileri Uygulamaları Bölüm 2.3 'de anlatılmıştır. İnternetin (WWW) sanal proje ekiplerine sağladığı yeni koordinasyon ve iletişim stratejileri açıklanmıştır. Yeni iletişim teknolojilerinin girişi ile (özellikle internet- WWW) proje ekipleri için yeni koordinasyon ve iletişim stratejilerine ilişkin fırsatlar yaratılmıştır. Sanal ekip ortamında ekiplerin uzaktan etkileşimi söz konusu olmaktadır. Araştırmacılar, WWW' nin uzaktan ekip etkileşiminde hızlandırıcı bir güç olarak kullanılması üzerinde yoğunlaşıyorlar. WWW'i proje bilgi merkezi olarak kullanma karan sayfalar üzerine yerleştirilecek olan bilginin miktar ve tipine aldırmaksızın önemli bir konudur. Bölüm 2.4'de inşaat sektöründeki Web-tabanlı İnşaat/Proje Yönetimi Yazılım Uygulamalarına örnekler verilmiş ve yazılımların kullanıma yönelik yararlan ve önemli avantaj lan anlatılmıştır. Bölüm 2. 5 'de İnşaat sektöründe BT kullanımı ve sektöre olan etkisi araştırılmıştır. Türk İnşaat sektöründe yer alan firmalarda BT kullanımı analiz edilerek BT'nin organizasyon stratejilerine olan etkisi üzerinde yoğunlaşılmış ve organizasyonlarda verimliliğin artırılması için standartlaşma gayretlerinin performansı ölçmek hedeflenmiştir. BT kullanımı yararlarının firma kültür yapısına, iş stratejileri geliştirmelerindeki basanlarına olan etkisi tartışılmıştır. Bölüm 2.6'de e-devlet oluşumunda Kurumsal (Kamu sektörü) BT Uygulamalarından örnekler verilmiş ve yaşanan problemlerden bahsedilmiştir. Bölüm 2.7'de Türk İnşaat Sektörü için Teknolojik Sanal Parkı oluşumuna bir Örnek: CONNET-Türkiye Projesi'nden bahsedilmiştir. Bölüm 5 'de Mal sahibi açısından Yapım Yönetim Sistemi ele alınmıştır. Yönetim Bilişim Sistemlerinin tanımı ve genel kavramlar, organizasyonel yönetim düzeyi kavramı, Bilişim Sistemlerinin organizasyonlar içinde üstlendikleri roller, Bilişim- tabanlı Yönetim Sistemleri kategorileri ve uygulamalar anlatılmıştır (Bölüm 3.1.1). İnşaat yönetim sirecinde Organizasyonel İletişimin önemi ve yönetim tekniği modelinde iletişim araçlan tartışılmıştır (Bölüm 3.1.2). Çoklu-proje yönetim ortamı uygulamasında anahtar faktörler ve genel yararlan üzerinde yoğunlaşılmıştır (Bölüm 3.2). Devlet İhale Kanunu (DİK)'nun, hangi noktalarda ülke ihtiyaçlarına cevap veremediği, kanunun yapı kalitesini etkileyen faktörleri, yolsuzlukların önlenmesinde Kamu İhale Kanunu'nun önemi gibi ana konular üzerinde durulmuş, 2003 yılından itibaren yürürlüğe girecek yeni DİK kapsam, usul ve esaslan ile eksik yönleri bakımından ele alınarak Türk İnşaat Sektörü açısından bir değerlendirme yapılmıştır (Bölüm 3.3). Proje Yönetim Standarttan ve Sistem İşleyişi önerisi sunularak, yapım yönetiminde bilişim konusunun proje yöneticisi xııaçısından proje yönetimi sürecinde dokümantasyon prosedürü incelenmiş ve kullanılması gereken bilgi formları özetlenmiştir (Bölüm 3.4). Bölüm 4' de Çoklu-proje Ortamında Web-tabanlı Bütünleşik Yapım Yönetimi Sistemi Modeli geliştirme kurgusu ele alınmıştır. Sistem Geliştirme Süreci Evreleri teorik kavramı anlatılmıştır (Bölüm 4.1). Bölüm 4.2'de îş Akışı Yönetim Sistemleri ve Uygulama Metodolojisi ele alınmıştır. Örnek olay olarak İTÜ Kampus İnşaatları Yapım Yönetimi Sistemi - Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı Yapım Yönetim Sistemi tanımlanması ve alt sistemlerin belirlenmesi üzerinde yoğunlaşılmıştır (Bölüm 4.3). Geliştirilen Yazılım (WEBYAYS) genel kapsamı (Bölüm 4.4) ve Web Sayfası ile ilgili olarak Kullanıcı Bilgi Akış Sistematiği hakkında bilgi verilmiştir (Bölüm 4.5). Son zamanlarda inşaat sektöründeki en güncel konulardan biri de Çoklu-proje Analizi ve Raporlama 'dır. Ancak pazardaki mevcut proje yönetim yazılımları Çoklu- proje ortamım desteklememektedir. Bazı masaüstü proje yönetim ürünleri Çoklu- proje ortamında analiz için uygun olmakla birlikte, çoğu yazılımlar gerçek üst-düzey yönetime kontrol anlamındaki gereksinimlere cevap vermede yetersiz kalmaktadır. Öncelikle proje verilerinin zamandan bağımsız olması, ayni zamanda güncel, onaydan çıkmış ve mevcut durumu yansıtır olması gerekir. Üst yönetim.düzeyinde problemlerin uygun bir şekilde çözümü için karar- destek sağlamalıdır. Tüm projelere ilişkin ortak süreçlerin biraraya getirildiği bir düzlemde raporlama olmalıdır. Başarılı bir Çoklu-proje ortamı da ayrıntılı bir uygulama planı ile mümkündür. Bir yöneticinin birçok veriyi değerlendirip etkin bir şekilde karar alması çoklu-proje ortamında özetlenen verilerin masaüstü, stratejik ve üst-yönetim düzeyinde süzgeçten geçirilmesi ile mümkündür. Bölüm 5' de Geliştirilen Sistemin Alt Yapısı ele alınmıştır. Bölüm 5.1 'de Veritabanı Sistemi Modellemesi Oluşturulması kavramı üzerinde yoğunlaşılmıştır. Model Uygulama Operasyon Sistemi ve Uygulama Arayüzleri tasarımı, kullanılan metodlar ve bilişim teknolojisi, yazılım bileşenleri anlatılmıştır (Bölüm 5.2). Sistem İşlevleri ve Veri Akış Yapısı (Bilgi Akış Sistematiği) ve raporlama sisteminde veri girişi ve yönetimi açıklanmıştır (Bölüm 5.3). Sistem Modülleri- Web Sayfası ve Menulerin Görevleri hakkında detaylı bilgiler verilmiştir (Bölüm 5.4). Modeldeki menulerin kullanımı tüm proje yönetimi aşamalarında ele alınarak bir Örnek Proje Yaşama Süreci Senaryosu anlatılmıştır (Bölüm 5.5). Geliştirilen Sistem Faydalan ve Uygulanabilirliği özel inşaat sektöründeki katılımcılar (İşveren/müşteri, Danışmanlık ve ilgili hizmet kuruluşları ve yapım yüklenicileri) ve Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Teknik Daireleri açısından tartışılmıştır (Bölüm 5.6). Model, karar vericilere yürütülen projeler hakkında detay bilgilere ulaşımı sağlayabildiği gibi, onların çoklu proje ortamında etkin karar vermelerini sağlayabilmek için bütünleşik nakit akış ve iş programı eğrilerine kadar değişik rapor seçenekleri yaratabilmektedir. Sistemde dinamik bir ortam sağlanabilmesi için kullanılan tek iş paketlerinin (iş programı, hakediş porogramı gibi) çeşitlenebilmesi ve yaratılan ara yüzlerle web ortamında etkin rapor seçeneklerini yaratılabilmesi hedeflenmiştir. Sonuç ve Tartışma bölümünde geleceğin organizasyonları ve proje yönetiminde yeni eğilimlerden bahsedilmektedir (Bölüm 6.1). Yapım yönetimi alanında bilgi teknolojilerinin inşaat sektörüne sağladığı katkılar vurgulanmıştır (Bölüm 6.2). Geliştirilen modelin çoklu inşaat projelerinin izlenmesinde sağladığı katkılar xıııüzerinde yoğunlaşılmıştır (Bölüm 6.3). Modelin inşaat sektörüne yönelik geliştirilecek hizmet portallarmda kullanılabilirliği tartışılmıştır (Bölüm 6.4). Tez kapsamında yapılan çalışma, özellikle Türk İnşaat Sektöründe Malsahibi ve/veya Yüklenici açısından yapılması gereken“Yapım Yönetimi”işlevine cevap verebilecek bir aracın geliştirilmesi bakımından güncel bir konudur. Çalışma, Çoklu-proje yönetim ortamı için bir yapım yönetimi modeli ortaya koymakla beraber, aynı zamanda deneysel olarak da incelemektedir. Deneysel çalışma, Kamuya bağlı Yapı İşleri Dairelerinde gerçekleştirilen inşaat projeleri bağlamında, İTÜ Ayazağa Kampüsünde yürütülen inşaat projeleri için yapılmıştır. Tezde kullanılan ve önerilen model, e-devlet Projesi kapsamında Ankara'dan yürütülmekte olan tüm Kamuya bağlı inşaat projelerini izlemede bir öneri model oluşturabilir. Tez bu alanda yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalar için örnek model oluşturmakla beraber, inşaat sektörünün kendine has özelliklerine göre tasarlanmış bir web-tabanlı yapım proje yönetimi modeli önermektedir. xıv
Özet (Çeviri)
WEB-BASED INTEGRATED CONSTRUCTION MANAGEMENT SYSTEM MODEL IN MULTI-PROJECT ENVIRONMENT SUMMARY The construction process involves a large number of participants, various forms of project organization and the use of numerous different types of computer applications. These characteristics bring forth the need for intensive data exchange and information sharing based on the integration of various applications. The problems faced in the usage of project management software packages in construction sector have been pointed out. The main problem in developing integrated automated information systems for construction management purposes is that the large number of different software packages used in the construction sector render the integration process quite complicated. In general, the report formats used by executive managers and decision-makers are very similar, in that they contain the same type of information. The difficulty lies in formulating a process for collecting data from various software packages, accumulating this data in a multi-project environment, and formatting this data to create integrated reports. When this process is considered in the Web-environment, interface requirements create further complications. The significance of information systems in construction management has been emphasized and with the advances in network technology, emerging tools and environments in Information Technology (IT), development of new communication and management models within the construction industry have been introduced (Chapter 1.1). The current problems faced in the construction industry have been pointed out (Chapter 1.2). The problems faced in the construction projects of Public Sector and the lack of necessity and weaknesses of the current framework of Building Control Legislation in“Law of State Bid”from the project management point of view have been introduced. The case study: Management of Construction Projects within the ITU Campuses have been described and the problems faced by the Construction Works Department and the recognition of serious need of a new management technique have been introduced. Different types of construction projects undertaken by the ITU Construction Works Office are continuing to expand. With new developments and additions to the main Ayazaga Campus, restoration projects of the historical buildings at the City Campuses, and the day to day maintenance of existing buildings, a serious need for the management of all construction related activities was recognised. The most important factor in the management of campus construction projects involves the integration of such information in a format that can be transferred to the level of the Rector for effective decision-making. The examples of IT researches in development of models of integrated management construction information systems have been refered (Chapter 1.3). Currently, construction companies are occupied with a variety of research and development efforts toward xvthe improvement of transformation processes. Executives address the need for intelligent integration of information in supporting decision-making for effective management in all stages of design and construction. Emerging object-oriented tools and environments offer new possibilities for the development of models for integrated management construction information systems. IT researches proactively support the construction industry by offering an infrastructure for better-constructed facilities in less time and at lower costs. The scope of the thesis study and objectives and the model to be proposed for effective solutions to the problems have been presented (Chapter 1.4).The aim of the proposed system presented in this study is to establish a web-based integrated management information system for multi-project programs through internet using active databases for top-management multi-task reporting purposes throughout the construction project life-cycle. It is aimed to provide an easy and structured access to the information contained within project documentation and regulations involved in the construction project process. This kind of approach will enhance control procedures for problem recognition, combining data from different applications to evaluate performances in a multi-project environment. It is designed to assist a project manager in organizing, analysing, modifying and re-evaluating existing or needed spatial information within construction planning activities by implementing an effective process for managing multiple projects. In Chapter 2, IT applications in construction sector have been presented. The development and deployment of new construction industry software applications, improvements in network technology, the development of new modeling methodologies and the definition of standards for information exchange have been discussed (Section 2.1) and characteristics of construction process and complexity of projects and the need of improvement of transformations processes and integration of construction project information have been focused (Chapter 2.2). The standardization efforts for information in construction sector, development of new modelling methodologies and web-based applications in project management have been discussed (Chapter 2.3). The strategies of coordination and communications provided by the introduction of WWW (World Wide Web) to the virtual project teams have been pointed out. The WWW not only provides a means for information display and gathering and efficient accessibility to applications, but also grows to become a platform for design collaboration by increasing the flow of information between and within all computerized organizations. In recent years, a great deal of research has been carried out into the creation of integrated data management tools that enable organizations to automate systems towards product development by using web-based technology. All construction process improvement strategy is based on integration of effective project planning, monitoring and control techniques provided by an enterprise level of integration of all organizational parameters, functions, members and incorporated technologies. The examples to some existing Web-based tools related to project management were given and their benefits in usage and significant advantages have been described (Chapter 2.4). Usage of IT and its impact on the Turkish Construction Sector have been investigated (Chapter 2.5). The usage of IT tools in 30 top construction firms in the sector have been analyzed and the effect of IT to organization strategies of firms have been focused to measure the performance effects of standardization efforts. xviBenefits of IT usage to firms' cultural structure and the effect of success in developing business strategies have been emphasized. The examples of establishment of“e-state”projects in Public Sector and current problems faced in establishment of these projects have been pointed out (Chapter 2.6). A Research- Development project called“Turk-Connet Project”dealing with the establishment of a Virtual Technology Park have been presented (Chapter 2.7). In Chapter 3, Construction Management System from the owner point of view have been discussed. Definition of Management Information Systems and general concepts, concept of organizational management levels, the roles of information systems within the organizations, the categories of informations systems and applications have been presented. The significance of organization communication in project management process and communication tools in the model of management technique have been discussed (Chapter 3.1). The key success factors in multi- project management environment and general benefits have been focused (Chapter 3.2). The lack of necessity of“Law of State Bid”considering the consequences of the investments, factors affecting the construction quality and with the approval of the new“Law of State Bid”which will become valid dating from January 2003, procedures and principles of Technical Control have been discussed and evaluation by perceiving the future of the Turkish Construction Sector have been made (Chapter 3.3). Proje