Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerinin yaşam süreleri dağılımlarının karşılaştırılması
Comprasion of lifetime distrubitions for Turkey and European Union countries
  1. Tez No: 574438
  2. Yazar: YALÇIN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEDAİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Geleceğe yönelik olarak yapılan tahminlerde demografi biliminden de yararlanılmaktadır. Bu ihtiyaca en kolay cevap verebilecek bilimlerin başında da demografi bilimi gelmektedir. Diğer bilimler gibi nüfus bilimi de durağan özellik taşımaz. Çünkü nüfusa ait veriler ve nüfus yapıları sürekli olarak değişkenlik gösterme eğilimi içerisinde olabilmektedir. Yapılan demografik çalışmalar neticesinde o ülkenin sosyal ve ekonomik hayatı hakkında genel bir perspektif çıkartmak mümkündür. Geleceğe yönelik olarak yapılacak öngörülerde sadece demografik verilerden yardım almak yeterli olmayacaktır. Ülkelerin ekonomik, sosyal ve siyasi çehrelerinde yaşanacak gelişmelerin nüfus üzerine etkisi olduğu unutulmamalıdır. Nüfus yapısında yaşanacak değişikliklerinin tahmini ne kadar isabetli olursa gelecekte karşılaşılacak sosyal ve ekonomik sorunlar da o denli az olacaktır. Nüfusa ait veriler bize o toplumun gelişmişliği, ekonomi, eğitim, sağlık ve hukuk alanlarındaki düzeyi hakkında yorum yapma şansı vermektedir. Bu noktadan hareketle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde fertlerin aile kurumuna olan tutumunun değişmesi, kadının iş hayatına dahil olma süreci ve çocuk yetiştirmenin artan maliyetlerine bağlı olarak nüfus yapısında bir takım değişiklikler yaşanmıştır. Buna benzer bir değişimin Türkiye'de AB üyesi ülkelerin birçoğundan yıllar sonra yaşanacak olması demografik açıdan bir avantaj olarak görülmektedir. Bu avantajların fırsata çevrilmesi gelecek kuşakları da en az bizler kadar yakından ilgilendirmektedir. Toplumların medeniyet ve refah seviyesi yükseldikçe yaşam süresi uzamaktadır (Fidan, 2002). Ülkede birçok alanda isabetli adımlar atılabilmesi için toplumun nüfus yapısının ve yaşam süresi dağılımının bilinmesi büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple ülkeler nüfusa ilişkin idari kayıtları içerisinde ölüm verilerine önemli bir yer ayırmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu da ölümle ilgili verileri 1931 yılından bu yana derlemektedir. Bu çalışmada demografik dönüşüm süreçlerinden, Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile Türkiye'nin sahip olduğu nüfus eğilimlerini mukayese ederek mevcut nüfus yapılarının olası sonuçlarından ve yaşam süresi dağılımlarından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Demographic science is also used in the predictions made for the future. Demography is one of the most important sciences that can answer this need. Population science, like other sciences, is not static. Because population data and population structures may tend to vary continuously. As a result of demographic studies, it is possible to draw a general perspective about the social and economic life of that country. It is not enough to get help from demographic data only in the predictions for the future. It should be remembered that the developments in the economic, social and political aspects of the countries have an impact on the population. The more accurate the estimation of the changes in the population structure, the less will be the social and economic problems in the future. Population data gives us the chance to comment on the level of development, economy, education, health and law in that society. From this point of view, there have been some changes in the population structure in the member states of the European Union due to the change in the attitude of individuals to the family institution, the process of women's participation in business life and the increasing costs of raising children. In a similar change in Turkey that will be experienced years after many of the EU member states is seen as an advantage demographically. Turning these advantages into opportunities is as close as we are to future generations. As the level of civilization and prosperity of societies increases, life expectancy increases (Fidan, 2002). It is very important to know the population structure and life span of the society in order to take appropriate steps in many areas in the country. For this reason, countries place an important place in death records in their administrative registers regarding population. Turkey Statistical Institute data about the deaths are compiled since 1931. In this study, the demographic transformation process will be discussed with Turkey's European Union member states that have potential consequences of population trends from the current population structure by comparing the survival and distribution.