Yenilenebilir enerji kaynaklarının potansiyelini belirlemek için meteoroloji istasyonu tasarımı
Design of meteorological station to determine the potential of renewable energy sources
- Tez No: 574474
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ POTANSİYELİNİ BELİRLEMEK İÇİN METEOROLOJİ İSTASYONU TASARIMI Sanayileşmeyle beraber dünyanın en çok ilgilendiği konulardan biri olan enerji, günümüzün de en önemli konularından biri olarak gündemde bulunmaktadır. Fosil kökenli yakıtlardan elektrik enerjisi elde edilmesi sırasında ortaya çıkan geri dönüşümsüz çevresel zararlar ve sözkonusu kaynakların tükenebilir olması nedeniyle ülkeleri alternatif enerji kaynaklarına yöneltmiştir. Güneş ve Rüzgar enerjisi bu açıdan en önemli çevre dostu kaynakların başında gelmektedir. Yenilenebilir enerji sistemlerinin kurulum aşamasının en önemli unsurlardan biri, sistemin kurulacağı bölgedeki meteoroloji verileridir. Rüzgar yönü ve şiddeti RES'lerde önemli unsurlardan biri iken, sıcaklık basınç ve nem gibi veriler GES'lerde verimlilik açısından oldukça önemlidir. Ayrıca güneş ışınım değeri, GES kurulacak bölgenin verimini etkileyen önemli unsurlardan bir diğeridir. Bu durum söz konusu meteoroloji verilerinin ölçülmesini zorunlu hale getirmektedir. Ölçülen verilerin yıllık ortalamaları bölgede yenilenebilir enerji sistemi kurmak için önemlidir. Tez çalışmasında bu amaca yönelik bir meteoroloji istasyonu tasarlanmış, ölçülen verileri SD karta kayıt ederek izleme ve yorumlama imkanı sağlanmıştır. Ayrıca verilerin anlık görüntülenmesi için kablosuz bir alıcı istasyonu tasarlanmış, üzerinde bulunan TFT ekran sayesinde veriler anlık olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF METEOROLOGICAL STATION TO DETERMINE THE POTENTIAL OF RENEWABLE ENERGY SOURCES Energy, which is one of the most important issues of the world with industrialization, continues to be a matter of priority of our time. The energy obtained from fossil fuels has directed the countries to alternative energy sources due to the harm to the environment and non-renewability. Solar and wind energy are two of the most important environmental friendly sources in this respect. The meteorological data in the region where these systems will be launched has a significant role in the installation phase of renewable energy systems. While wind direction and severity is an important factor in WEPs, temperature pressure and humidity are very important in terms of efficiency in SPPs. In addition, the solar radiation value is a vital factor affecting the efficiency of the SPP region. These reasons make it obligation to measure the meteorological data. The annual averages of the measured data are important for the establishment of a renewable energy system in the region. In this thesis study, a meteorological station is designed for this purpose and the measured data is recorded on a SD card which provides monitoring and interpretation. In addition, a wireless receiver station is designed for instant display of the data which can be monitored instantly via the TFT display.