Karya kuzularda sütten kesim dönemi gelişme özellikleri ve Musculus longissimus dorsi thoracis et lumborum (MLD) kas özelliklerine ait ultrasonik ölçüm parametreleri
Growth characteristics and ultrasonic measurements of Musculus longissimus dorsi thoracis et lumborum (MLD) in Karya lambs at the waening period
- Tez No: 574473
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma, Karya kuzularda sütten kesim dönemi canlı ağırlığı yanında Musculus longissmus dorsi thoracis et lumborum (MLD) özelliklerine ait yağ kalınlığı (YK), deri + yağ kalınlığı (D + YK) ve kas derinliği (KD) ölçüm parametrelerinin ortaya konması amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini Denizli ilinde yürütülmekte olan“Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”alt projesi olan Karya ara elit sürülerde 2014-2015 üretim sezonunda doğan 200 baş erkek ve 200 baş dişi olmak üzeri toplam 400 baş kuzu oluşturmuştur. Yaklaşık 3.5 aylık (103 gün) yaşta kuzularda kabuk yağı kalınlığı, deri + kabuk yağı kalınlığı, kas derinliği, ortalama günlük canlı ağırlık artışı ve sütten kesim canlı ağırlığı için en küçük kareler ortalamaları sırasıyla 0.39 cm, 0.60 cm, 2.16 cm, 313.04 g ve 36.57 kg olarak bulunmuştur. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda kuzularda etlenme ve yağlanma düzeyinin tahmininde kullanılan Musculus longissmus dorsi thoracis et lumborum (MLD) kası parametrelerinin her biri ile canlı ağırlık arasında pozitif ve önemli fenotipik korelasyon katsayıları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the weaning weights and backfat thickness, skin+backfat thickness, muscle depth belonging to Musculus longissmus dorsi thoracis et lumborum (MLD) measurements of Karya lambs at weaning period. The animal material of the study consisted of 200 male and 200 female lambs born at 2014-2015 lambing season in intermediate elite flocks of Karya subproject conducted in Denizli province belong to“National Sheep and Goat Improvement Project”. Least square means for backfat thickness, skin+backfat thickness, muscle depth, average daily gain and weaning weight at the mean age of 103 days, were 0.39 cm, 0.60 cm, 2.16 cm, 313.04 g and 36.57 kg, respectively. All the correlation coefficients between ultrasound measurements of MLD properties, used to determine the effect of conformation and fatness status, live weight were positive and statistically significant