Farklı jips konsantrasyonlarında Gypsophila eriocalyx Boiss.in ekofizyolojik ve anatomik adaptasyonları
Ecophysiological and anatomical adaptations of Gypsophila eriocalyx Boiss.in the different gypsum
- Tez No: 574520
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı jipsli topraklarda yetişen endemik jipsofil bir tür olan Gypsophila eriocalyx Boiss.' in doğal olarak yetiştiği topraklarda değişen jips konsantrasyonlarına bağlı olarak ortaya çıkan ekofizyolojik ve anatomik farklılıklarını belirlemektir. Bunun için bitkinin yetiştiği 5 farklı lokasyondan ilkbahar ve yaz aylarında 13 adet toprak ve bitki örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde gravimetrik metotla jips konsantrasyonu belirlenmiştir. Toprak jips analiz sonuçlarına göre düşük (%0-38), orta (%42-65) ve yüksek (%74-87) jips konsantrasyonunda yetişen bitki yaprak örneklerinde K, Ca, Mg ve S konsantrasyonları ile prolin miktarları tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiki analiz sonuçları, toprak jips konsantrasyonu arttıkça bitkide prolin miktarının düştüğünü göstermektedir. Bitki yaprak örneklerinde K konsantrasyonu; Ca, Mg ve S element konsantrasyonlarına göre değişen toprak jips içeriklerinde ve farklı mevsimlerde daha yüksek çıkmıştır. Anatomik sonuçlar, taksonun kök, gövde ve yaprak anatomik özelliklerinin farklı toprak jips konsantrasyonlarından etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine bearing ecophysiological and anatomical differences related to changing gypsum concentrations of Gypsophila eriocalyx Boiss. which is an endemic gypsophile species naturally grows in the soils. For this purpose, 13 soil and plant samples were taken from 5 different locations in which the plant grows, in the spring and summer months. Gypsum concentration in soil samples was determined by gravimetric method. According to soil gypsum analysis results, K, Ca, Mg and S concentrations and proline contents were determined in plant leaf samples growing in low (0-38%), medium (42-65%) and high (74-87%) gypsum concentrations. The results of the statistical analysis of the data demonstrate that the amount of proline in the plant decreases as soil gypsum concentration increases. K concentration in plant leaf samples were higher in different seasons in soil gypsum contents varying accoding to Ca, Mg and S element concentrations. Anatomical results indicate that the root, stem and leaf anatomical properties of the taxon are affected by different soil gypsum concentrations.