Adana Havzası çimento esaslı malzemelerin dış sülfat atağına karşı duyarlılık değerlendirmeleri
Susceptibility assessments of cement-based materials to external sulphate attack in Adana Basin
- Tez No: 766784
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Çimento esaslı malzemeler, modern toplum için temel yapı unsurlarından biridir ve her büyük inşaat projesinde şu veya bu şekilde beton kullanılır. Bununla birlikte, çeşitli zararlı işlemler ve zarar verici ajanlar gerek kimyasal gerekse fiziksel reaksiyonlar, çimento esaslı malzemelerin mekanik mukavemetini ve dayanıklılıklarını olumsuz yönde etkiler. Adana ili kentsel gelişim alanlarının kuzeybatı kesiminde jips ve jipsli birimler yüzeylemektedir. Bu çalışmada, arazide ölçülen suda çözünür sülfat konsantrasyonlarının çimento bazlı malzemelere olan etkileri laboratuvar çalışmalarıyla incelenmiştir. Bu çalışmada harç örnekleri EN 196-1 standardına göre kütle kaybı ve boy değişimleri için 4×4×16 cm ve basınç dayanımı için 4 cm3, toz numuneler XRD analizi için hazırlanmıştır. Çeşitli çözeltilerde, özellikle kalsiyum sülfat ve sülfürik asidin birleşik çözeltisinde %41'e varan basınç dayanımı azalmaları ölçülmüştür. Sülfat solüsyonlarına daldırılan bazı numunelerin uzunluğu %1.8'e kadar artmış, bazılarında ise %3.5'e ulaşana kadar azalmıştır. Son günlerde sülfat çözeltilerine daldırılan bazı numunelerin kütlesi %17'ye yükselirken, bazılarında ise %0.7'ye kadar azalmıştır. P dalgaları, numunelerin yüksek sülfat konsantrasyonu içerdiğini, P dalgalarının hızında 0.26 m/s'ye varan bir artış olduğu gözlenmiştir. SEM, EDS ve XRD analizleri ile farklı dış sülfatların atağından kaynaklanan taumasit ve etrenjit minerallerinin, çimento esaslı malzemelerin performansının bozulmasına yol açtığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cement-based materials are one of the basic building elements for modern society and every major construction project uses cement concrete in one form or another. However various detrimental processes and damaging agents either chemical and physical interactions adversely affect the mechanical strength of cement-based materials and their durability. Gypsum and gypsum-bearing units outcrops in northwestern part of the urban development areas of Adana city. In this study, water-soluble sulfate concentrations measured in the field were investigated on cement-based materials prepared in the laboratory with various sulfate solutions for one-year time. The samples were prepared based on EN 196-1 standard 4×4×16 cm for mass loss and length changes 4 cm3 for compressive strength, the powder samples were prepared for XRD analysis. Compressive strength reductions of up to 41% were measured in various solutions, especially in the combined solution of calcium sulfate and sulfuric acid. The length of some specimens submerged in sulfate solutions increased until 1.8 % and decreased to 3.5%. The mass of some samples immersed in sulfate solutions increased to 17% and decreased in others until it reached 0.7%. P-waves velocity showed that the samples contain high sulfate concentration had an increase in the speed of P-waves, reaching 0.26 m/s. SEM, EDS, and XRD analyses revealed that the minerals of thaumasite and ettringite resulting from the attack of different external sulfates are responsible for the deterioration of cement-based materials.