Aladağ ilçesi (Adana) örümcek (Arachnida: Araneae) faunası
The spider (Arachnida: Araneae) fauna of Aladag district
  1. Tez No: 574554
  2. Yazar: HÜSEYİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Adana ile bağlı Aladağ ilçesinden, 2017 yılının Nisan ayından başlayarak 2019 yılının Temmuz ayına kadar üç yıl süre ile toplanan örümcek örnekleri sistematik bakımından değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda ait 24 familyadan 68 cinse ait 91 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türler içerisinde Gnaphosidae familyasına ait Lasophorus (Chatzaki, 2018) ve Lasophorus zografae (Chatzaki, 2018) taksonları Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Örnekler araziden atrap, çukur tuzak ve aspiratör kullanılarak toplanmıştır. Toplanan örümceklerin sinonimleri, lokaliteleri ve dünya yayılışları verilmiştir. Türkiye faunası için yeni kayıt olarak tespit edilen taksonların fotoğraflama işlemleri yapılmıştır. Örnekler etiketlenerek müze materyali olarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Araknoloji Müzesi'nde muhafaza altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Spiders collected from Aladağ district during three years, beginning from April 2017 to August 2019 were evaluated from systematic point of view. Totally 91 species belonging to 68 genera in 24 families determined. Of these, Lasophorus (Chatzaki, 2018) from Lasophorus zografae (Chatzaki, 2018) from Gnaphosidae are new records for the Turkish spider fauna. All specimens were collected from field by using aspirator, sweep net and pitfall traps. Synonyms, localities and world distributions of all species were given. The species of the new records for the Turkish spider fauna were photographed. The specimens which were labelled and preserved as museum materials in Arachnology Museum of Niğde Ömer Halisdemir University.