Nekrotizan enterokolit patogenezinde vitamin D reseptör gen polimorfizminin rolü
The role of vitamin D receptor gene polymorphisms in the pathogenesis of necrotizing enterocolitis
  1. Tez No: 574568
  2. Yazar: DOĞAN BARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE AKISÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Nekrotizan enterokolit (NEK), özellikle premature bebeklerde önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Bunda da NEK' in patogenezinin tam olarak ortaya konulamaması etkilidir.Son yıllarda kemik dışı etkileri dikkati çekmekte olan D vitaminin inflamatuar barsak hastalıkları,crohn hastalığı ,ülseratif kolit ve diğer gastrointestinal sistem hastalıklarında inflamasyonun düzenlenmesi ve baskılanması ile gastrointestinal sistem fonksiyonlarında düzelmeye neden olmaktadır. Vitamin D Reseptör (VDR) gen polimorfizmi ile inflamatuar barsak hastalıklarına karşı direnci, yatkınlığı etkileyebildiği ve perinatal morbidite arasında ilişki olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada preterm bebeklerde, etyopatogenezinde inflamatuvar sürecin sorumlu tutulduğu nekrotizan enterokolit (NEK)'e yatkınlıkta VDR gen polimorfizminin rolü araştırılmıştır. Yöntem: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Ocak 2013 ve Aralık 2016 tarihleri arasında YYBÜ'de izlenmiş, 36 hafta ve altında doğan, NEK olan (n=74) ve NEC olmayan prematüre (n=174) olguların periferik kan örneklerinden DNA izolasyonu yapılmıştır. VDR genine ait Fok 1 polimorfizmi RFLP (Restriction Fragment Length Polymorphism) yöntemiyle araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF VITAMIN D RECEPTOR GENE POLYMORPHISMS IN THE PATHOGENESIS OF NECROTIZING ENTEROCOLITIS Objective: Necrotizing enterocolitis (NEC) is an important reason for morbidity and mortality in preterm infants. Pathogenesis of NEC is still unknown and this is effective for these morbidity and mortality. Recent studies have shown that genetic polymorphisms may be associated with perinatal morbidity, including NEC. The aim of this study is to investigate the potential role of Fok 1 C>T polymorphism of the vitamin D receptor (VDR) gene, NEC which is a common, life-threatening neonatal gastrointestinal disease in preterm infants. There were a significant differences between the NEC and control groups for genotype distributions VDR Fok1 C/T gene polymorphisms.There were no significant differences between NEC stage, sex and diagnosis time with VDR gene polymorphisms