Hepatoblastom tedavisinde ve prognozunda radyolojik ve histopatolojik ipuçları
Histopathological and radiological clues in the treatment and prognosis of hepatoblastoma
- Tez No: 574567
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORKAN ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Çocuk Cerrahisi, Oncology, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Wnt/Beta-katenin sinyal iletim yolu, karaciğer gelişimi ve rejenerasyonunda önemli görevlere sahip bir yolaktır. Bu yolakta meydana gelen anormal bir aktivasyonun hepatoblastom gelişimine neden olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada hakkında sınırlı sayıda çalışma olan, beta-katenin proteininin hücre içi ekspresyon özelliklerine göre hepatoblastom hastalarının prognozunu belirlemedeki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Mayıs 2004-Kasım 2018 yılları arasında kliniğimizde hepatoblastom nedeni ile opere edilen olguların demografik özellikleri, PRETEXT evreleri, risk sınıflamaları, radyolojik özellikleri, histopatolojik özellikleri, adjuvan-neoadjuvan kemoterapi (KT) protokolleri, KT yanıtları, nüks ve sağ kalım oranları geriye dönük olarak değerlendirildi. Radyolojik görüntülerine ulaşılan olgular radyolog tarafından vasküler tümör tutulumu açısından tekrar değerlendirildi. Olgular beta-katenin proteininin sitoplazmik ya da nükleer ekspresyonuna göre iki gruba ayrıldı. Bulgular iki grup arasında karşılaştırmalı olarak Fisher-Exact testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. p değeri 0.05 Standart 1 4 Yüksek 15 8 Kemoterapi yanıtı (n:27) 0.0046 KT yok 2/15 4/12 ≥%50 4/15 8/12
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Wnt/Beta-catenin pathway plays a key role in liver development and regeneration. An abnormal activation in this pathway leads to the development of hepatoblastoma. We aimed to evaluate the prognostic role of beta-catenin expression in the hepatoblastoma patients. Material-Method: Hospital records of hepatoblastoma patients who had undergone operation between May 2004- November 2018 were retrospectively reviewed. Demographics, PRETEXT classifications, risk groups, adjuvant-neoadjuvant chemotherapy regimens, chemotherapy responses, recurrence and survival rates were evaluated. Radiological findings were re-evaluated by a radiologist for vascular tumor involvement. The cases were grouped according to the cytoplasmic or nuclear expression of the beta-catenin protein. Fisher Exact Test was used for comparison. p value 0.05 Standard 1 4 High 15 8 Chemotherapy response (n:27) 0.0046 No neoadjuvant 2/15 4/12 ≥%50 4/15 8/12