Haddeleme işleminin iç yapı üzerindeki etkileri ve haddelenebilirlik özelliğinin incelenmesi
- Tez No: 57468
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN YURCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, haddeleme işlemi uygulanırken haddelenen malzemenin iç yapısındaki şekil değişimi sonucu oluşan metalurjik değişmeler ve haddelenebilir malzemelerin iç yapısındaki kimyasal bileşimin haddeleme işlemi sonucu gösterdiği özellikler incelenmiştir. Haddeleme ile plastik şekillendirme durumunda, malzemenin haddeden çekilebilme kabiliyeti ile plastik şekillendirme sırasında malzeme iç yapısındaki kristallerde meydana gelen safhalar ve haddelenen malzemelerin sıcak ve soğuk şekil değiştirme durumuna bağlı olarak malzemenin aldığı yapı ile malzeme özellikleri incelenmiştir. Haddeleme safhasındaki temel esaslar ve malzeme yapısı, şekil ve tablolar yardımı ile ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son olarak haddelenebilir malzemelerin mikro yapıları ve malzeme bileşenlerinin haddeleme işlemi üzerindeki etkileri örnekler üzerinde incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the metallurgical changes resulting from the deformation of the internal structure of the rolled material during the rolling process and the chemical properties in the internal structure of the ductile materials after the rolling process have been researched. In the case of plastic deformation with rolling, the ductility and the phases of the internal structure of the crystalls during plastic deformation, and the properties and structure depending on the hot or cold deformation of the rolled material have been researched. The structure of the material and the principal states during the rolling process have been detailed explained with help of tables and drawings. At last, the micro structures of the ductile materials and the effects of the components on the rolling process have been researched with examples. V