Çift fazlı çeliklerin THE seviyesinde polikristal plastisite ile mikroyapısal modellenmesi
Microstructural modelling of dual-phase steels through polycrystalline plasticity at RVE level
  1. Tez No: 574731
  2. Yazar: GÖNÜL ÖYKÜ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çift fazlı çelikler mikro seviyede modellenmiş, hasar başlangıcı ile birlikte oluşan bölgesel gerilmeler klasik J2 plastisite ve kristal plastisite kullanılarak incelenmiştir. Farklı martensit hacim miktarlarına sahip çift fazlı çelikler, Voronoi bazlı temsili hacim elemanları (THE) kullanılarak modellenmiş ve üç eksenli gerilmeler deformasyon boyunca sabit tutularak farklı gerilme halleri altında incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında çift fazlı çeliklerin genel davranışında önemli bir farklılık görülmemesine rağmen, seçilen yapısal malzeme modeline bağlı olarak mikro seviyede farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Klasik J2 plastisite, kristal plastisite ve gerilme halinden kaynaklanan varyasyonlar literatürdeki deneysel ve hesaplamalı bulgular ile tartışılmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work the plasticity, localization and the damage behavior of dual phase steels are investigated through both J2 and crystal plasticity frameworks. For this purpose, Voronoi based Representative Volume Elements (RVE) are created with different martensite volume fractions, which are studied at different constant triaxiality values. The micromechanical and the macroscopic constitutive responses are analyzed in detail for considering various loading conditions and microstructural parameters. The results are discussed in comparison to the ones in the literature and the work is concluded with remarks and outlook.