An assessment of boundary and category changes in Turkish National Parks
Türk Milli Parklarında sınır ve statü değişikliklerinin bir değerlendirmesi
  1. Tez No: 574756
  2. Yazar: SELİN KOPTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye korunan alanlar sistemi, kanun ile milli park olarak belirlenmiş birtakım sahaları içermektedir. Ne yazık ki, sosyal ve ekonomik baskılar bazı korunan alanların sıklıkla statüsünün düşürülmesine ya da sınırlarının yeniden belirlenmesine yol açmaktadır. Bu tezin amacı sınırı ve statüsü değişen Türk milli parklarını değerlendirmek, bu gibi değişikliklerin arkasında yatan nedenleri anlamaya çalışmak ve öneriler geliştirmektir. Bu amaçla, 1959 ve 2019 yılları arasında gerçekleşen değişiklikler, resmi belgelerin, ilgili literatürün ve yayınların araştırılması sonucu belirlenmiş ve değişikliklerin boyutları ile mahiyetleri CORINE Arazi Örtüsü haritaları kullanılarak değerlendirilmiştir. Dokuz milli parkın sınırları, bir milli parkın statüsü değişmiş, iki milli parkın ise hem sınırları hem de statüsü değişmiştir. Bu korunan alanlardan yedisinin büyüklüğü artarken dördü küçülmüştür (En büyük kayıp 38.635 hektar ile Beydağları Sahil Milli Parkı'ndan olmuştur). Toplamda ulusal korunan alan sistemine 61.726 hektar eklenmiştir. Artan parçalanma, sınır şeklinin değişimi, alan kaybı ve habitat oranlarının değişimi olumsuz ekolojik sonuçlardır. Teknik gereklilikten çok politik baskılar nedeniyle yapıldığı görünen sınır ve statü değişikliklerinin temel sebebi, korunan alanların daha az çatışma ile yönetilmesini mümkün kılmaktır. Alan seçiminde Sistematik Koruma Planlaması yaklaşımını kullanmak, korunan alan sınırları çizilirken ekosistem bütünlüğünü öne çıkarmak ve ilan edilmiş sahaları iyi yönetmek olası sınır ve statü değişikliği ihtiyacını büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca herhangi bir değişikliğin nedenlerinin tamamıyla açıklanması, iyi belgelenmesi ve kamuoyuyla paylaşması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The protected areas network in Turkey includes a number of sites designated by law as national parks (NP). Unfortunately, social and economic pressures may occasionally lead to downgrading of category or a redrawing of boundaries for some protected areas. The purpose of this thesis is to assess boundary and category changes in Turkish national parks, to try to understand the reasons behind such changes, and to develop recommendations. Such changes between 1959 and 2019 were identified by examining official documents, relevant literature and the press, and the extent and nature of these changes were spatially assessed using CORINE Land Cover maps. Nine NPs had boundary revisions, one site had category change while two sites had both. Seven of those protected areas have increased in size whereas four others got smaller (biggest loss 38.635 ha for Beydağları Sahil NP). Overall 61,726 hectares were added to the national protected area network. Unfavorable ecological outcomes were increased fragmentation, boundary shape change, area loss, and changes in habitat proportions. The main reason for boundary and category changes was apparently to enable managing the PAs with less conflict, which usually was politically motivated rather than being a technical necessity. Using Systematic Conservation Planning for site selection, prioritizing ecosystem integrity when drawing PA boundaries, and better management of established sites would largely reduce the need for future boundary or category changes. We also recommend the reasons for any such changes be fully justified, well documented and shared with the public.