Surface characteristics, mineralogy and geochemistry of the Gicik low–sulfidation epithermal AU deposit (Ankara province, Central Anatolia)
Gicik düşük-sülfitli epitermal altın yatağının yüzey özellikleri, mineralojisi ve jeokimyası (Ankara, Orta Anadolu)
  1. Tez No: 574755
  2. Yazar: AKIN ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tetis-Avrasya Metallojenik Kuşağı, Tetis okyanusunun açılıp kapanması ile ilişkili Mezozoyik-Senozoyik Alp-Himalaya orojenisinin sonucu oluşmuştur. Türkiye bu geniş kuşağın bir bölümünü oluşturmakta olup sayısız kıymetli ve baz metal yataklarına ev sahipliği yapmaktadır. Gicik altın cevherleşmesi, Ankara şehir merkezinin yaklaşık 15 km kuzeyinde, Sakarya zonu içerisinde yer almaktadır. Altın cevherleşmesi, Paleozoyik metamorfik zemin kayaçlarını uyumsuz olarak üzerleyen ve Ankara civarında bolca yüzlek veren Orta Eosen (44.0 My) ortaç bileşimli dasitik lavlar ve aglomeralar içerisinde bulunmaktadır. Tüm-kayaç jeokimya sonuçlarına göre, cevherleşmeyi barındıran bu volkanik kayaçların metaalumina özellikli ortaç-K kalk-alkalen bileşiminde olup dalma-batma ve çarpışma sonrası tektonik ortamında oluştuğu ortaya konmuştur. Kayaç jeokimyası ve jeokronoloji verileri, bu kayaçların Ankara'nın kuzeyinde gözlemlenen volkanizmaya (Eosen) ait olduğu ve sonrasında Galatya Volkanik Bölgesi'ne ait volkanizma (Miyosen) ile takip edildiğini göstermektedir. Bahsedilen kayaçlar NNE uzanımlı 2-10 metre kalınlığında olan ve ağsal, kolloform bantlaşma ve bunların üzerinde gelişen breş dokuları ve nadir bıçaksı dokular gösteren silisli damarlar tarafından kesilmiştir. Gicik bölgesinde bulunan ana cevher mineralleri gümüşlü tetraedrit, pirit ve arsenopirittir. Yaygın gözlenen epidot-klorit ve daha nadir görülen kalsit (propilitik), arjilik (kaolinit-serizit/illit-simektit-quartz-adularya) ve silisleşme alterasyon tiplerini oluşturmaktadır. Serizit minerallerinden yapılan 40Ar/39Ar analizi sonuçları Gicik yatağının yaşını 45 - 47 My olarak vermis olup, volkanizma ve cevherleşmenin eş zamanlı olduğunu ortaya koymuştur. Orta Anadolu, İzmir-Ankara-Erzincan Kenet Kuşağının kuzeyinde yer alan Eosen magmatik kuşağın doğu ve batı kısımlarına görece daha az çalışılmıştır. Orta Anadolu'da yer alan Eosen volkanizması ile ilişkili Gicik cevherleşmesinin varlığı tüm magmatik kuşağı özellikle kıymetli metaller açısından potansiyel bir bölge konumuna getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Tethyan-Eurasian Metallogenic Belt was formed as a result of the Mesozoic-Cenozoic Alpine-Himalayan orogeny related to the opening and closure of the Tethyan ocean basins. Turkey forms a sector of this extensive belt, and hosts numerous precious and base metal deposits. Gicik Au mineralization is located at Sakarya zone and approximately 15 km north of Ankara. Gold mineralization is hosted within Middle Eocene (ca. 44 Ma) intermediate composition dacitic lavas and agglomerates that are widely exposed near Ankara, and unconformably overlying the Paleozoic metamorphic basement. Whole-rock geochemical analyses of volcanic rocks indicate that the volcanism is metaluminous, medium-K calc-alkaline in composition and related to subduction and post-collisional tectonic setting. Lithogeochemical and geochronological data strongly implies that the studied volcanic rocks belong to the earlier (Eocene) eruptive volcanic event at the north of Ankara which was followed by volcanic rocks of Galatean Volcanic Province (Miocene). These volcanic lithologies are cut by NNE–trending 2 to 10 meters thick siliceous veins that display stockwork, colloform banding and superimposed breccia textures or less commonly bladed textures. Main ore minerals in the Gicik area includes argentiferous tetrahedrite, pyrite and arsenopyrite. Alteration assemblages include widespread epidote-chlorite with less common calcite (propylitic), argillic (kaolinite-sericite/illite-smectite-quartz-adularia) and silicification. 40Ar/39Ar age data obtained from sericite in Gicik deposit yielded age of 45 – 47 Ma suggesting synchronous formation of volcanism and mineralized system. Central Anatolia is remained relatively underexplored when compared to the eastern and western parts of the Eocene magmatic belt across the north of İzmir-Ankara-Erzincan suture. Presence of Eocene volcanism related Gicik mineralization in central Anatolia puts entire magmatic belt in a position potential to especially precious metal mineralization.