Vekilin aldıklarını verme borcu
The proxy's liability to return what he has received
- Tez No: 574766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Vekalet sözleşmesi, vekalet verene ait bir işin vekil tarafından vekalet verenin menfaatine ve rızasına uygun bir şekilde görülmesinin üstlenildiği bir özel hukuk sözleşmesidir. Çağımızda meydana gelen ekonomik gelişmelere bağlı olarak vekalet sözleşmesinin uygulama alanı da genişlemiştir. Bu sebeple de vekalet sözleşmesinin detaylı olarak incelenmesi zarureti ortaya çıkmıştır. Çalışmamızda vekilin vekalet sözleşmesi kapsamında aldıklarını geri verme borcu TBK m. 507 ve 508'inci maddeleri kapsamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A power of Attorney contract is a special legal contract whereby a work belonging to the person granting the power of attorney is performed by proxy in accordance with the interests and consent of those granting the power of attorney. Depending on the economic developments occurring in our age, the application area of the power of attorney agreement has also been expanded. Thus, it is necessary to examine the power of attorney in detail. In our study, the proxy's liability to return what he has received within the scope of the power of attorney agreement will be examined under Articles 507 and 508 of the TCO.