Rauf Yektâ Bey'in 'Türk Mûsikîsi Nazariyatı' adlı eseri ve tahlîli
Rauf Yektâ Bey's 'Turkish Music Theory' forensic work and analysis
- Tez No: 574767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 504
Özet
Rauf Yektâ Bey, Türk mûsikîsinde birbirine eşit olmayan ve 24 aralıktan oluşan ses sistemini esas alarak inşâ etmiş olduğu nazariyesine dair tüm bilgileri“Türk Mûsikîsi Nazariyatı”adlı eserinde toplamıştır. Bu eserin, ülkemizin ilk resmi mûsikî okulu olan Darü'l Elhân'da ders kitabı olarak okutulmak amacıyla yazılmış olması ve Türk Mûsikîsinin kuramına dair geleneğe bağlı, aynı zamanda yenilikçi bir anlayışa sahip bilimsel anlamdaki ilk çalışma olma özelliği taşıması bakımından önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Rauf Yektâ Bey'in“Türk Mûsikî Nazariyatı”adlı eserinin; yeni harflerle tekrar yazılarak günümüz Türkçesine aktarılması ve ele alınan konuların günümüz nazariyat sistemi ile karşılaştırması yapılarak tahlîl edilmesi amaçlanmıştır. Yapılan analiz sonucunda; Rauf Yektâ Bey'in; Türk mûsikîsi nazariyesi ile günümüz nazariyesi arasında; doğal perde, aralık, ana dizi, tağyir (değiştirme) işaretlerinin belirlenmesi hususunda farklılıklar olduğu görülmüştür. Bu araştırma; Rauf Yektâ Bey'in batı mûsikîsi ile Türk mûsikîsi sistemi arasında bağlantılar kurarak oluşturduğu ve Türk mûsikîsinin teori kısmında gördüğü eksiklikleri farklı bakış açısıyla çözümlemeyi amaçlayarak ortaya koymuş olduğu nazariyesine dair detaylı bilgiler içermesi ve nazariyat alanındaki çalışmalara kaynaklık etmesi adına önemlidir.
Özet (Çeviri)
Rauf Yektâ Bey gathered all the information about his theory which he built on the basis of the sound system which is not equal to each other in Turkish music and consisted of 24 intervals in his book“Turkish Music Theory”. This work is important because its written in order to be taught as a textbook in Darü'l Elhan which is the first official music school of our country and it is the first scientific study which has an innovative understanding and adherence to the tradition of Turkish Music. In this study, it is aimed to rewrite Rauf Yektâ Bey's“Turkish Music Theory”with new letters and translate it to today's Turkish and to analyze the subjects discussed by comparing them with today's theory system. According to the results analysis, it is seen that there are differences in the determination of the natural tones, intervals, accidentals and main scales between the“Turkish Music Theory”of Rauf Yektâ Bey and todays theory. This research is important in order to include detailed information about the theory of Rauf Yektâ Bey has established connections between the western music and the Turkish music system and aiming to analyze the deficiencies that the Turkish music has seen in the theory part from a different point of view and to provide detailed information about the theory in the field of study.