Computational design of small organic molecules as enzyme mimics: Spirocyclic organocatalysts with high-level structural and electrostatic preorganization for transesterification reactions
Enzimleri mimik eden küçük organik moleküllerin hesapsal tasarımı: Transesterifikasyon tepkimeleri için yüksek seviye yapısal ve elektrostatik ön organizasyona sahip spirosiklik organokatalizörler
- Tez No: 574872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇELEBİ ÖLÇÜM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Doğanın usta katalizörleri olan enzimlerin katalitik gücünü taşıyan yeni yeşil katalizörlerin geliştirilmesi son yıllarda üzerinde en çok çalışılan konulardan biridir. Yakın geçmişte, esteraz enzimlerinin katalitik mekanizması“içten-dışa”tasarım yaklaşımı kullanarak, kuantum mekaniksel geçiş konumu modelleri yardımıyla modüler spiro-birleşik bispeptidlerin üzerine yerleştirerek“spiroligozim”adı verilen yeni transesterifikasyon katalizörleri geliştirildi. Ancak moleküler dinamik simülasyonları, doğal olarak evrimleşen enzimlerde gözlenenin aksine, spiroligozimlerdeki katalitik grupların aktif konformasyonun yanında birçok alternatif konformasyonu da örneklediğini ve alkol-piridil ikilisi arasındaki hidrojen bağının korunmadığını ortaya koymuştur. Bu hesapsal sonuçlar, spiroligozimlerin aktivitelerinin, katalitik fonksiyonel grupların ön-organizasyonlarının sağlanması yoluyla büyük ölçüde artırılabileceğini göstermektedir. Bu amaçla, hesapsal modeller kullanılarak, spiroligozmlerin reaktif olmayan konformasyonları saf dışı ederek katalitik grupların aktif konformasyonlarının molekül için hidrojen bağları yardımıyla sabitlenmesi için gerekli yapısal değişiklikler belirlenmiştir. Böylece transesterifikasyon spiroligozimlerinin katalitik etkilerinin artırılması hedeflenmiştir. Spiroligozim türevlerini elde etmek için Medchem dönüşümleri kullanılmıştır. MMFF kuvvet alanı ile her bir spirologozim türevi için konformasyon kütüphanesi oluşturulmuştur. Seçilen konformerler kuantum mekaniksel hesaplamalar ile değerlendirilmiştir. Moleküler dinamik (MD) simülasyonları ile tasarlanan katalitik ikili arasındaki bağın açık bir çözücü molekülü varlığında dinamik bir ortamda muhafaza edilip edilmediği değerlendirilmiştir. Bu çalışma, gerek ön-organizasyona sahip organokatalizörlerin hesapsal tasarımında gerekse küçük organik moleküller ile enzim benzeri aktiviteye ulaşılmasında önemli bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Natural enzymes are proficient catalysts. In the past few years, chemists have tried to mimic enzymes and synthesized amino-acid based catalysts to optimize efficiency of many different transformations. Recently, new transesterification catalysts were developed called“spiroligozymes”, by placing the catalytic machinery of esterase enzymes onto modular spiro-fused bispeptides with the help of quantum mechanical transition state calculations using the“inside-out”approach. Molecular dynamics simulations showed that, in contrast to the observed behavior in naturally evolved enzymes, the catalytic groups in spiroligozymes sample numerous alternative conformations and the H-bond between the nucleophilic dyad essential for catalysis is not maintained. These computational results suggest that the activities of spiroligozymes can be significantly improved by providing a high-level preorganization of the catalytic functional groups. For this purpose, the structural modifications that eliminate non-reactive conformations of spiroligozymes and fix the active conformation of catalytic groups were identified. Medchem transformations were used to obtain spiroligozyme derivatives. Conformational library for each spirologozyme derivative was generated with the MMFF force field using lowmodeMD sampling procedure. The conformers of selected derivatives were evaluated by quantum mechanical calculations. Molecular dynamics (MD) simulations were performed to evaluate whether the designed catalytic contacts were maintained in a dynamic environment in the presence of explicit solvent molecules. This work constitutes an important step towards the computational design of organocatalysts with preorganized functional groups as well as reaching an enzyme-like activity with small organic molecules.