Tüketicilerin geri dönüştürülmüş kaynaklardan üretilen giysilere yönelik tutumu
Consumer attitude towards garments produced from recycled sources
- Tez No: 574890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; tüketicilerin geri dönüştürülmüş kaynaklardan üretilen giysilere yönelik değer algılarının ve çevresel endişelerinin bu ürünlere yönelik tutumlarına etkisini belirlemek ve tutumun satın alma niyetine etkisini ortaya koymaktır. Betimsel araştırma yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen örneklem, Konya ilinde yaşayan 296 kadın tüketiciden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan değişkenlerin faktör yapısını belirlemek için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, hipotezlerin testi için yapısal eşitlik modellemesinden yararlanılmıştır. Açımlayıcı faktör analizi için SPSS 21, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi içinse AMOS 20 programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, geri dönüşüm kaynaklı giysilere yönelik algılanan duygusal, sosyal ve epistemik değerin ve çevresel endişenin tüketicilerin bu ürünlere yönelik tutumu üzerinde bir etkisi olmamakla birlikte, durumsal değerin tutumu olumlu yönde etkilediği ortaya konmuştur. Diğer yandan tüketicilerin geri dönüşüm kaynaklı giysilere yönelik tutumları bu ürünleri satın alma niyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. Elde edilen sonuçlar, tüketicilerin geri dönüşüm kaynaklı giysilere yönelik tutum ve davranışlarını ortaya koyması bakımından moda tasarımcılarına katkı sağlayabilir. Tüketicilerin zamanla değişen değer algılarını belirleyerek geri dönüşüm kaynaklı giysilerin tasarımlarını, beklenen faydayı sağlayacak şekilde geliştirmek, tüketici davranışlarını etkileyecektir. Böylelikle geri dönüşüm kaynaklı giysilere artan talep, moda endüstrisinin çevresel sürdürülebilirliği desteklemesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the attitudes of consumers towards garments produced from recycled sources and to reveal the effect of attitude on purchasing intention. Survey form was used as a data collection tool in the research conducted with the descriptive research method. Sample, determined by simple random sampling method, include 296 female consumer who live in Konya. Exploratory and confirmatory factor analyses were used to specify the factor structure of the variables used in the research, and structural equation modelling was used to test the hypotheses. SPSS 21 for exploratory factor analysis, AMOS 20 software were benefitted for confirmatory factor analysis and structural equation modelling. At the end of the study, it was found out that environmental anxiety, perceived emotional, social and epistemic value of recycled clothing had no effect on the attitude of consumers towards these products, while situational value positively affected the attitude. On the other hand, the attitudes of consumers towards garments from recycling have a positive effect on their intention to purchase these products. The results obtained can contribute to fashion designers in terms of demonstrating the attitudes and behaviours of consumers towards garments produced from recycling. By identifying consumers' perceptions of value that changes over time, developing the designs of recycled garments to provide the expected benefit will affect consumer behaviour. Thus, increasing demand for recycled clothing can contribute to the fashion industry's support for environmental sustainability.