Bulanık mantık kontrollü maksimum güç noktası izleyici tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of maximum power point tracker with fuzzy logic control
  1. Tez No: 574918
  2. Yazar: KÜBRA NUR ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı birçok nedenden dolayı giderek artmaktadır. Bu durum insanları alternatif enerji kaynaklarına yönlendirmektedir. Alternatif enerji kaynakları arasında en çok çalışma yapılan güneş enerjisidir. Ülkemiz, güneş ışınımı ve güneşlenme süresi açısından oldukça elverişlidir. Güneş enerjisinden elektrik üretmek için kullanılan en yaygın yöntem fotovoltaik panellerdir. Fotovoltaik panellerin maksimum verimle ve maksimum çıkış gücü sağlayarak çalıştığı maksimum güç noktası, güneş ışınlarının panel yüzeyine yaptığı açıya veya panel sıcaklığına bağlı olarak değişmektedir. Fotovoltaik paneller sabit veya hareketli konumda olabilmektedirler. Hareketli paneller ise tek ve iki eksenli olarak ayrılmaktadırlar. Güneşten elde edilecek verimi artırabilmek için iki ya da tek eksenli maksimum güç noktası izleyici (MPPT) sistemleri kullanılmaktadır. Bu projenin amacı, güneş enerjisinden elde edilen verimi artırmak için kullanılan MPPT sistemlerinin bulanık mantık yöntemi ile kontrolünün sağlanmasıdır. Bu amaç için, güneş enerjisi elde edebileceğimiz ve kontrolünü sağlayabileceğimiz bir MPPT sistemi tasarlanıp gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki; bulanık kontrol ile maksimum güç izleyici kontrolü ile gerçekleştirilen sitem, kontrolsüz sisteme göre hava koşullarına bağlı olarak %25-%40 arasında daha başarılı sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for energy is increasing for many reasons. This leads people to alternative energy sources. Among the alternative energy sources, solar energy is the most studied. Our country is very convenient in terms of solar radiation and sunbathing time. Photovoltaic panels are the most common method used to generate electricity from solar energy. The maximum power point at which photovoltaic panels operate with maximum efficiency and maximum output power varies depending on the angle of the solar rays on the panel surface or the panel temperature. The photovoltaic panels can be fixed or movable. Movable panels are separated as single and biaxial. Two or uniaxial maximum power point tracer (MPPT) systems are used to increase solar efficiency. The aim of this project is to control the MPPT systems used to increase the efficiency of solar energy by using fuzzy logic method. For this purpose, an MPPT system in which we can obtain and control solar energy will be designed and implemented. The results showed that; system with fuzzy control and maximum power tracer control gave 25 - 40% more successful results depending on weather conditions than uncontrolled system.