Yemeklik mantar (agaricus bisporus) yetiştiriciliğinde soya unu kullanımının verim ve kaliteye etkisi üzerinde araştırmalar
The Effects of soybean meal added in the compost on yield and quality of edible mushroom (agaricus bisporus)
- Tez No: 5750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi YEMEKLİK MANTAR {Agaricus bisporus) YETÎŞTÎRÎCÎLÎ?ÎNDE SOYA UNU KULLANIMININ VERİM VE KALİTEYE ETKtSÎ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR M.Ertuğrul İLBAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalx Danışman : Doç. Dr. Kazım ABAK 1987, Sayfa 53 Jüri: Doç. Dr. Kazım ABAK Prof.Dr. Y. S ab i t A?AO?LU Prof.Dr. Yılmaz FlDAN Araştırma, yemeklik mantar (Agaricus bisporus ) ye tiştiriciliğinde katkı maddesi olarak kullanılan soya ununun verim ve kalite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapıl mıştır. Çalışmada, 5000 ppm düzeyinde formaldehitle dezenfek te edilen soya unu, tohumluk misel ekimi sırasında komposta karıştırma ve örtü toprağı serilmesi sırasında kompost yüze yine yayılma biçiminde olmak üzere iki şekilde denenmiştir. Her iki uygulamada da soya unu m2' ye 0.5 kg, 1.0 kg ve 1.5 kg dozunda kullanılmıştır. 45 günlük hasat sonunda yapılan değer lendirmede tohumluk misel ekimi sırasında soya unu katılan uygulamalar kontrole göre verimi sırasıyla % 1.0, % 5.9 ve % 15.9 oranında artırmış, diğer uygulama ise kontrole göre verimi % 13.6, % 17.9 ve % 33.7 oranında düşürmüştür. Soya ununun, ürünün fiziksel özellikleri üzerine önemli bir etki si görülmemiş; ancak örtü toprağı serilmesi sırasında 1.0 ve 1.5 kg' lık uygulamalarda elde edilen mantarların % kuru mad de ve % ham protein içerikleri diğer uygulamalara göre fark lılık göstererek daha yüksek düzeyde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Yemeklik mantar, Agaricus bisporus, soya unu, kompost, kullanma biçimi, doz, verim, kalite.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF SOYBEAN MEAL ADDED IN THE COMPOST ON YIELD AND QUALITY OF EDIBLE MUSHROOM (Agaricus bisporus) M.Ertuğrul ÎLBAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Kazım ABAK 1987, Page 53 Jury: Assoc. Prof.Dr. Kazım ABAK Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof. Dr. Yılmaz FİDAN This research has been carried out to determine the effects of soybean meal added in the compost on yield and quality of edible mushroom {Agaricus bisporus ). Soybean which wasdisinfected using 5000 ppm formaldehit was both mixed in the compost at spawning stage, and spread on the compost at casing stage. In each trial, soybean meals were uset at the rates of 0,5 kg, 1.0 kg and 1.5 kg per square meter. As a result of 45 days experimenting, soybean meal applied at spawning stage increased the yield 1.0, 5.9% and 15.9% respectively in comparison to control and appli cation at casing stage decreased the yield 13.6 % 17.9 and 33.7% respectively. While the soybean meal has no significant affect on the physical properties of the crop, whereas 1.0 and 1.5 kg/m2 treatments at casing stage increased the percentages of dry weight and raw protein. KEY WORDS : Edible mushroom, Agaricus bisporus, soybean meal, compost, application method, concentration, yield, quality.