Domateste (Lycopersicon esculentum mill.) değişik olgunluk dönemlerindeki meyvelerden alınan tohumlarda çimlenme ve sürme gücü
Germination and seedling emerge abilities of tomato (lycopercion esculetum mill.) seeds of tomato fruits harvested at different maturing stages
- Tez No: 5749
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Xll ÖZET Yüksek Lisans Tezi DOMATESTE- (Lycoper sicon esculentua Mili.) DE?ÎŞÎK OLGUNLUK DÖNEMİNDEKİ MEYVELERDEN ALINAN TOHUMLARDA ÇİMLENME ' VE SÜRME GÜCÜı Recep BARIŞ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Kazam ABAK 1987, Sayfa: 45 Jüri: Doç. Dr. Kazım ABAK Prof. Dr. Yılmaz FİDAN Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Bu çalışmada, domatesin çeşitli olgunluk dönem lerindeki meyvelerden alman tohumların çimlenme ve sür me özellikleri tesbit edilerek tohumluk üretimi için uy gun hasat olgunlukları araştırılmıştır. Bitkisel mater yal olarak H-2274 ve Es-58 (2889)F çeşitlerinin kullanıl dığı araştırmada Villalom ve Bryan (197 0) 'a göre, olgun luk dönemleri j“Yeşil Olum”,“Renk Dönüşümü”,“Pembe Olum”,“Kırmızı Olum”, olmak üzere dört sınıfa ayrılmış ve her gruptan meyveler ayrılarak tohumları alınmıştır. Ayrıca yeşil olum, renk dönüşümü ve pembe olum dönemlerindeki meyvelerden bir bölümü bir hafta oda sıcaklığında bekle tilerek ol gunlaşt irilmiş ve daha sonra tohumları çıkartı larak hasat sonu olgunlaştırmanın tohumların biyolojik özellikleri üzerine etkisi de araştırılmıştır. Yıkama yöntemi ile. çıkartılan tohumlar daha son ra kurutulmuş ve hem hasadı izleyen günlerde, hem de ilk baharda normal ekim döneminde çimlendirme ve sürme dene melerine sokulmuştur. ISTA standartlarına göre yapılan çimlendirme ve sürme denemelerinin sonunda yeşil olum dönemi tohumlarının çimlenme ve sürme güçlerinin düşük olduğu;“Renk Dönüşümü”,“Pembe Olum”ve“Kırmızı Olum”dönemleri tohumlarının çimlenme ve sürme yetenekleri ara sında önemli fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca hasat sonrası bir hafta bekleterek ol gunlaşt ir ılma işlemi de tohumların çimlenme ve sürme güçlerini yükseltmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Domates, Meyve, Olgunluk Dönemi, Tohum, Çimlenme Gücü, Sürme Gücü.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis GERMINATION AND SEEDLING, EMERGE ABILITIES OF TOMATO (Lycopsrsicon esculetua Mill,) SEEDS OF TOMATO FRUITS HARVESTED AT DIFFERENT MATURING STAGES Recep 3ARIŞ Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Horticulture Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Kazım ABAK 1987, Page: 45 Jury: Assoc. Prof. Dr. Kazxm ABAK \ Prof. Dr. Yxlmaz FÎDAN Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LÜ Germination and seedling emergence abilities of seeds of tomato fruits harvested at different maturity stages were investigated to deterr-ine the most suitable maturity stages for seed production purposes. In this study, that H 2274 and Es 58(2889)F tomato cv. were used, the maturity stages were classified in four groups as.“typically-mature green (TMG) ”, "breaker