Yenilenebilir enerji sistemlerinde açık kaynak uzaktan izleme ünitesi ve maliyetlerin asgariye indirilmesi
Open source remote monitoring unit in renewable energy systems and minimizing costs
- Tez No: 575063
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YÖNETKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Elektronik cihazların internet vasıtasıyla birbirleriyle ve kullanıcılarla tek veya çift yönlü iletişime geçmesine olanak sağlayan nesnelerin internetinin kullanımı günden güne artmaktaktadır. Elektronik ekipmanların doğru zamanda doğru işi yapabilmesi ve daha verimli çalışabilmesine olanak sağlayan bu veri akışı hayatı kolaylaştırmakla birlikte, daha fazla zaman, daha az iş gücü ve daha az kaynak kullanımına olanak sağlar. Büyük ölçekli enerji santrallerinde PLC üniteleri ve makine insan arabirimi olarak tanımlayabileceğimiz HMI'ler ile üretilen enerjinin izlenilmesi ve kontrolü işlemleri birebir veya uzaktan sağlanabilirken, küçük ölçekli üretim tesislerinde, örneğin; ev, bağ, bahçe gibi, üretimin uzaktan izlenmesi pahalı ve çok zahmetlidir. Bu projenin uygulanması ve geliştirilmesi çalışmaları da işte bu yüzdendir. Uyguladığımız bu projede çatısında iki bin watt solar panel bulunan bir kullanıcı saat, gün, ay hatta yıllık olarak panellerinin ne kadar aktif güç ürettiğini ve evindeki cihazların ne kadar elektrik tükettiğini görebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The use of the internet of objects, which allows electronic devices to communicate with each other and with users via the Internet, is increasing day by day. This data flow enables electronic equipment to do the right job at the right time and work more efficiently, while making life easier, allowing for more time, less labor and less resources. In large scale power plants, monitoring and control of the energy produced by PLC units and HMIs, which can be defined as machine human interfaces, can be provided either directly or remotely, while in small scale production plants, for example; Remote monitoring of production, such as home, vineyard, garden, is expensive and very laborious. This is why the implementation and development of this project. In this project, a user with two thousand watt solar panels on the roof can see how much active power his panels produce in hours, days, months and even years and how much electricity is consumed by the devices in his house.