Veri madenciliği yaklaşımı ile sosyal ağ analizi
Social network analysis with data mining approach
- Tez No: 575121
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENSAR GÜL, DR. AHMET FATİH MUSTAÇOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasıyla geliştirilen uygulamalar hem iletişim hem de eğlence amaçlı olarak ortaya çıkmıştır. Sosyal ağlar olarak adlandırılan bu uygulamalar kişiler, toplumlar hakkında büyük miktarda veriye internet üzerinden kolay şekilde erişim imkanı sunmaktadır. Sosyal ağlar üzerinde yapılan veri madenciliği çalışmaları ise son yıllarda bu alandaki gelişmeler ile artış göstermiştir. Pek çok araştırmanın konusu olarak geniş kitleler hakkında yararlı bilgiler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında sosyal ağlarda yapılan veri madenciliği çalışmaları ve problemleri araştırılmıştır. Twitter uygulaması üzerinden verilere erişilerek Türkçe Tweet mesajlarının duygu analizi yapılmıştır. Duygu sınıflandırma işlemi için Naive Bayes, Destek Vektör Makineleri ve K En Yakın Komşu Algoritmaları kullanılmıştır. Twitter kullanıcılarının belirlenen sektördeki kurumsal şirketler ile ilgili tweetleri duygu polaritesi açısından incelenerek sosyal ağlar üzerinde kurumsal itibarı en yüksek şirket tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the applications developed due to the widespread use of internet have emerged for both communication and entertainment purposes. These applications, which are called social networks, provide easy access to large amounts of data over the Internet for individuals and communities. Data mining activities on social networks have increased with the developments in this area in recent years. As the subject of many studies, it has been tried to obtain useful information about the masses. In this thesis, data mining studies and problems in social networks were investigated. Emotion analysis of the Turkish tweets was made by accessing the data via Twitter application. Naive Bayes, Support Vector Machines and K Nearest Neighboring algorithms are used for emotion classification process. Tweets about Twitter companies' corporate companies in the designated sector were examined in terms of emotion polarity and the highest corporate reputation on social networks was tried to be determined.