Lise öğrencilerinin yeme tutumları, ruhsal durumları ve iştahları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of relationshi̇p between eating atti̇tudes, mental status and appetites of high school students
- Tez No: 575202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma lise öğrencelerinin yeme tutumları, ruhsal durumları ve iştahları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 1. Murat Anadolu Lisesi, Edirne Lisesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi, İlhami Ertem Anadolu Lisesi ve Süleyman Demirel Fen Lisesinde öğrenim gören 175'i erkek 248' kız olan 423 öğrenci dahil edilmiştir. Çalışmaya katılmak isteyen öğrencilere yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak dört bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Ankette öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla demografik anket, beslenme durumları ve iştah düzeylerini saptamak amacıyla beslenme alışkanlıkları ve iştah durumları anketi, yeme bozukluğu varlığının tespit edilebilmesi için yeme tutum testi (EAT-40) ve ruhsal durumlarını belirleyebilmek için revize edilmiş çocuklarda anksiyete ve depresyon ölçeği yer almaktadır. Araştırmaya katılan araştırmaya katılan öğrencilerin vücut ağırlığı ortalaması erkeklerde 67,7±12,87 kg, kızlarda ise 56,5±9,71 kg olarak bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between eating attitudes, mental status and appetites of high school students. 423 students (175 male, 248 female) from Murat High School, Edirne High School, Yıldırım Beyazıt Anatolian High School, İlhami Ertem Anatolian High School and Süleyman Demirel Science High School were included in the study. The students who accepted to be involved in the study filled out a questionn aire form consisting of four section the face to face interview.“Demographic questionn aires”was applied to the students in order to evaluate demographic characteristics;“Dietary Habitsand Appetites Questionnaire”to evaluate of their nutritional status and appetitelevels;“Eating Attitudes Test”(EAT-40) to determine eating attitudes and behaviors of patients;“Revised Children's Anxiety and Depression Scale”to determine their mental state. The body weight of the students who participated in the study was found as 67,5±12,87 kg in males and 56,5±9,71 kg in females (p0,05).