Konya ilinde özel bir işletmede yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı verim özelliklerine ait fenotipik ve genetik parametre tahminleri
Phenotypic parameter estimations of some yield properties of holstein friesian cattle reared in a private farm in Konya province
  1. Tez No: 575293
  2. Yazar: OMER HASHIM QASIM JARSHAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Konya ili Karapınar İlçesinde özel bir işletmede yetiştirilen Siyah Alaca sığırlarda süt ve döl verimiyle ilgili bazı özellikler bakımından performanslar ve bu verimlere ait fenotipik parametreler hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları Yüz Günlük Süt Verimi (YGSV), İkiyüz Günlük Süt Verimi (İYGSV), Üçyüzbeş Günlük Süt Verimi (SV305), Sağımda Geçen Gün (SGG), Sağım Süresi (SS), Elektrik İletkenliği (Eİ), Buzağılama Aralığı (BA), İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Servis Periyodu (SP), Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS) için sırasıyla; 3142,98±643,75 kg, 5947,07±1439,92 kg, 6324,08±1769,29 kg, 178,62±23,53 gün, 342,048±139,107 sn, 5,0677±0,5255 mS/cm, 418,32±84,06 gün, 695,41±70,29 gün, 855,51±346,14 gün, 120,23±46,48 gün ve 1,902±0,829 adet olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some milk and reproductive performance and phenotypic parameters of Holstein Friesian cattle reared in a private farm in Karapınar District of Konya Province were calculated. The least squares means of the examined characteristics were; One Hundred Days Milk Yield (HDMY), Two Hundred Days Milk Yield (THDMY), 305 days Milk Yield (MY305), Milking Day (MD), Milking Time (MT), Electrical Conductivity (EC), Calving Interval (CI), First Breeding Age (FBA), First Calving Age (FCA), Service Period (SP), Number of Insemination Per Conception (NIPC) were calculated as 3142.98 ± 643.75 kg, 5947,07 ± 1439,92, 6324.08 ± 1769.29 kg, 178.62 ± 23.53 days, 342.048 ± 139.107 sec, 5.0677 ± 0.5255 mS / cm, 418.32 ± 84.06 days, 695.41 ± 70,29 days, 855,51 ± 346,14 days, 120,23 ± 46,48 days and 1,902 ± 0,829, respectively.