Gençlik parkının yenilenmesi: Kent halkı kullanıcıları açısından değerlendirme
Revitalization of Gençlik parki: An investigation over the residents
  1. Tez No: 575316
  2. Yazar: ESRA PEKER DAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ÖZTÜRK KURTASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kent parkları, açık alan sisteminde hizmet görebilecek kentsel kamusal dış mekân ünitelerinden olmak ile birlikte, kent parkları kentlerin rahat, huzur verici, fonksiyonel ve estetik mekânlarıdır. Kent parkları korumaya, kullanmaya, sağlığa ve eğitime olanak sağlar. Ayrıca toplumsal yaşamı da düzenleyici özelliğe de sahiptir. Bu çalışmada kent parklarının sahip olması gereken işlevlere yer verilerek Ankara Gençlik Parkı bu işlevler kapsamında tanımlanmıştır. Konu ile ilgili daha önceden yapılan araştırmalar taranarak Gençlik Parkı'nın oluşumu, planlanma süreci ile parkta zaman içerisinde oluşan sorunlara çözüm bulmak amacıyla yapılan revitalizasyon çalışmaları araştırılmıştır. Gençlik Parkı'nın oluşumu ve planlanma süreci ile parkta zaman içerisinde oluşan sorunlara çözüm bulmak amacıyla yapılan revitalizasyon çalışmalarından memnuniyet düzeyini belirlenmesini amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2018 yılında Ankara ilinde bulunan Gençlik Parkını ziyaret edenlerin tamamı oluşturmaktadır. Evrene ulaşmada zamansal sıkıntılar yaşanacağından, rastgele örnekleme tekniği ile evreni temsil edecek örnekleme seçimi yolu izlenmiş ve Gençlik parkını ziyaret eden 500 denek üzerinde anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Gençlik Parkı'nda yapılan yenilemeler hakkındaki görüşler doğrultusunda memnuniyet düzeyleri bakımından orta düzeyde, pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda Gençlik parkında geçmişe göre yapılan yenilemeler hakkındaki olumlu görüşler arttıkça gençlik parkında yapılan yeniliklerden memnuniyet düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although urban parks are one of the urban public outdoor units that can serve in open space system, urban parks are comfortable, peaceful, functional and aesthetic spaces of cities. City parks allow protection, use, health and education. It also has the feature of regulating social life. In this study, Ankara Gençlik Park is defined within the scope of these functions by providing the functions that urban parks should have. Previous researches on the subject were searched and revitalization studies carried out in order to find solutions to the problems that occurred in the park with the formation and planning process of the Youth Park were investigated. It is aimed to determine the level of satisfaction of revitalization studies carried out in order to find solutions to the problems occurring in time with the formation and planning process of the Gençlik Park. The population of the study consists of all visitors to the Gençlik Park in Ankara in 2018. Since there will be temporal problems in reaching the universe, random sampling technique was used to select the sample to represent the universe and a survey was conducted on 500 subjects who visited the Gençlik Park. According to the opinions about the renovations made in the Gençlik Park, it was found that there was a moderate, positive and statistically significant relationship in terms of satisfaction levels. As a result of the research, as the positive opinions about the renewals made in the Gençlik park increased, the level of satisfaction with the innovations made in the Gençlik park increased.