Mekansal planlama açısından LEED belgeli yeşil binalar: Antalya'da bir otel örneği
LEED certified green buildings in terms of spatial planning: An example of hotel in Antalya
  1. Tez No: 575323
  2. Yazar: İMREN HÜMEYRA ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF GÜRKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
LEED Belgeli Yeşil Bina sistemlerinin irdelendiği çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde; yapılan literatür çalışmaları doğrultusunda LEED ve Yeşil Binaların tanımları, sertifikalandırma sistemleri ve kredilendirme kategorileri irdelenmiştir. Zorunlu kredi kategorileri incelenerek iç ve dış mekanda alınabilecek önlemler belirlenmiştir. Dünya'dan ve Türkiye'den önemli LEED Sertifikası almış yapılar araştırılarak örnekler irdelenmiştir. İkinci bölümde genel bilgiler doğrultusunda kullanılacak materyallerden belirtilmiştir. Araştırma kapsamında kullanılacak verilerin mevcut halleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm; yapılan araştırmanın materyallerinin ve kullanılan yöntemler hakkında bilgilendirmenin yapıldığı LEED ve otel hakkındaki teknik verilerin irdelendiği bölümdür. Dördüncü bölümde de genel bilgi, materyal ve yöntem aşamalarında elde edilen veriler doğrultusunda mevcut otel binasının hali hazırdaki durumu olumlu, olumsuz yönleri incelenerek sertifika alabilme durumu irdelenmiştir. Sertifika alamaması durumunda bina da alınması gereken önlemler ve öneriler belirtilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first part of the study, which examined the LEED-certified green building systems, the aim and scope of the research was explained. Secondly; in the light of the literature studies, definitions of LEED and green buildings, certification systems and credit categories were examined. The required credit categories were examined and measures were identified that could be taken both inside and outside. World's and Turkey's LEED certicated projects were analyzed to receive important samples to study. The second part gives the materials to be used according to the general information. As part of the research, the current data of the user data is discussed. In the third part; section will provide LEED and hotel specifications, information on the research materials and methods used. In the forth part; in accordance with the data obtained in the general information, materials and method steps, the current status of the existing hotel building is checked for positive and negative aspects and the status of obtaining a certificate is checked. The measures and recommendations to be taken in the building have been defined and completed.