Lityum iyon pillerindeki anot katot uçlarında kullanılan malzemelerin incelenmesi
The investigation of anode and cathode materials used in rechargeable lithium ion batteries
- Tez No: 575330
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Lityum iyon pillerinde kullanılan elektrot malzemelerini elde etmek için kompozisyonu, x parametresi değiştirilerek x=0, 0,1, 0,2, 0,3, 0,4 ve 0,5 değerleri için LiCO3, MgO, MnO2 ve Ni2O3 bileşikleri kullanılarak toz numuneler hazırlandı. Bu tozlar 600 oC-1000 oC aralığında 12 saat kadar atmosfere açık ortamda sıcaklık kontrollü fırınında pişirildi. Numunelerin X-ışınları toz spektrumları çekildi. Daha sonra bu çekilen toz spektrumlar analiz edildi. Bu analizin sonucunda tozlarda farklı yapılarda bileşikler tespit edildi. Bu farklı bileşiklerde Mn+4 değerliğine sahip olan LiMn0.5Ni0.5O2 bileşiği yüksek oranda elde edildi. Bu bileşik Lityum iyon pillerinde kullanılan elektrot malzemelerinin temelini oluşturacak ve elde edilen bileşik, pillerin şarj süresinin kısaltılıp, deşarj süresinin uzatılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, LiCO3, MgO, MnO2 and Ni2O3 compounds for x = 0, 0.1, 0.2, 0.3, 0.4 and 0.5 values in this were used to obtain the electrode materials used in lithium ion batteries. Powder samples were prepared, and then these powders were sintered in a temperature controlled industrial oven in the 600oC-1000oC range for 12 hours in an open atmosphere. X-ray powder spectra of the samples were taken in powder diffraction spectrometer. These taken powder sample's spectra were then analyzed. As a result of this analysis, compounds of different structures were determined in powder spectra. In these different compounds, LiMn0.5Ni0.5O2 having Mn+4 valence was obtained at a high rate. This compound will form the basis of the electrode materials used in Lithium-ion batteries, and the resulting compound will contribute to shortening the charge time and prolonging the discharge time of the batteries.