Саит Фаик Абасыйаныктын өмүрү, чыгармачылыгы жана тандалган аңгемелеринин кыргызча которулушу
  1. Tez No: 575334
  2. Yazar: KIZJİBEK MURZAİBRAİMOVA
  3. Danışmanlar: DR. SALİCAN CİGİTOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bugün Türk Eddebiyatı'nda Sait Faik Abasıyanık hikaye yazmakta hem sayı hem kalite açısından önde gelen yazarlardandır. Hayatını tamamen hikaye yazmaya bağışlamış insandır. Sait Faik sadece hikaye yazmamıştr. Hikayeden başka da roman, şiir, reportaj, eleştiri v.b. gibi edebi türleri yazmayı denemiştir. Ancak en başarılı olduğu alan hikaye alanıdır. Çok az yaşamıştır (1906-1954), ama çok sayıda yaı yazmıştır. Hayatı boyunca iki tane roman (Medarı Maişet Motoru ve Kayıp Aranıyor romanları) yazmıştır. İlk romanını (Medarı Maişet Motoru) yazdığında acemilik edip o kadar başarılı olamamıştır. İkinci romanını (Kayıp Aranıyor) birinci romanını yazdıktan uzun süre sonra yazmıştır. Bu ikinci romanı birinci romanına göre daha çok başarılı olmuştur. Bu romanda yazarın yazma sanatı daha çok aksedilmiştir. Ama roman türü hikaye türüne göre daha uzun zamanı ve devamlı üzerinde çalışılıp derleme toplamayı gerektirdiğinden dolayı Sait Faik'in sabrı yetmemiş ve bu türle pek ilgilenmemiştir. Ayrıca roman türü hikaye türünden daha uzun olduğundan dolayı yazar romanın içindeki bütünlüğünü pek sağlayamamıştır. Sait Faik şiir yazmakta roman türüne göre daha çok başarılı olmuştur. Çünkü Sait Faik şair bir karaktere sahiptir. Hikayelerini iki satır olsa da şiir ile süslemeyi tercih etmiştir. Kendisinin de «hikaye gibi şiir değil, şiir gibi hikaye yazacağım» dediği olmuştur. Kendisi hayattayken bütün yazdığı şiirleri toplayarak «Şimdi Sevişme Vakti» adıyla baskıya vermiştir. Gelelim hikayelerine. Bugün, Sait Faik, Türk Edebiyatı'ndaki hikaye türünün gelişmesine büyük katkıda bulunan ve önemli yeri olan hikaye yazarı olarak anılmaktadır. Hem hikayelerinin konusu, hem anlatım tarzı, hem de hikaye sayısı itibari ile eşsiz olduğu bilinmektedir. Onun daha sonra bulunmuş, ama baskıya verilmemiş hikayeleriyle birlikte iki yüzden fazla hikayesi vardır. Bazı hikayeleri, şiirleri başka dillere (genelde Avrupa dillerine) tercüme edilmiştir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi hayatı çok dağınıktır. Çok yeri gezmiştir. Ayrıca İstanbul'da gitmediği köşe kalmamıştır. Gittiği yer genelde içki içilen, kumar, kağıt oynanan, şair, yazarların buluştuğu yer olmuştur. Hikayeyi bir yerde sürekli oturarak yazmamıştır. Nerede ilhamı gelirse orada cebindeb buruşuk kağıdı çıkararak dizine koyup bir şeyler karalamıştır. Kısacası bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde Sait Faik'in hayatı, ailesi, doğumu, çocukluğu, öğrenilik, gençlik, olgunluk yılları ve psikolojik ve fiziki yapısı anlatılmaktadır. 2. bölümde Sait Faik'in sanatı, eserleri ve buna göre eleştiri ifade edilmiştir. 3. bölümde yazarın seçilmiş hikayelerinden Kırgız Türkçesi'ne aktarmalar yapılmıştır. Şu üç bölümden oluşan tez araştırmamın amacı Türkiye'deki Türk Edebiyatı'nın ünlü hikaye yazarı olan Sait Faik Abasıyanık'ı Kırgız okuyucularına tanıtmaktır. Bu çalışmamda kaynak ve öğüt açısından her türlü yardımını esirgemeyen Prof. Dr. Salican Cigitov'a, Türkoloji Bölüm Başkanı Ahmet Buran'a, Türkiye'den kendi kitabını gönderen İbrahim Kavaz'a teşekür ederim.
Özet (Çeviri)
Today Sait Faik Abasiyanik is one of the leaders in the story writing of Turkish Literature in terms of amount and quality. He is the person who saccificed his life to story writing. But stories not the only things he used to write. Besides stories he tried to write roman, poems, reports, comments and soon. But his most successful field is story. He lived short (1906-1954), but he wrote a lot. He wrote two romans (Medari Maiset Motoru and Kayip Araniyor) over all his life. He was not successful in his first roman(Medari Maiset Motoru), because he was not experienced. His second roman (Kayip Araniyor) was written a long time later after his first roman. This second roman was more successful than his first. Writing art was expressed better in this roman. But Sait Faik was not interested in roman writing, because it needs a more long time patience and thorougthul work over,than story. Siace roman is more longer than story, writer could not provide its complete. Sait Faik was more successful in poems rather than romans. Because Sait Faik has a character of a poet. He preffered to his stories by poems. He told that he would write story as a poem, but not poem as story. He collected all his poems under and editted under name «In time to love» (Simdi Sevisme Vakti) while he was alive. Lets come to his stories. Today Sait Faik is mentioned as a story writer which has important place in Turkish Literature an as a writer who made to be of help in development of story writing art. He is known as unique in terms of story telling style, story thems. He has more than two hundreds stories including those found later but not editted. Some stories and poems were translated on other languages (generally European). His life is disorganized as we mentioned above. He visited lot of places. There is no place in Istanbul he has not visited. Places with he used to visit were places for drink, playing cards, places of meeting of poets and writers. He did not write story sitting in one place. He used to take piece of paper from his pocket and start to write at the place where inspirastion used to come. Shortly this work consist of there parts: 1) Sait Faik“s life, family, borth, childhood years of his youth, adult, psicologycal and physical structure are told in first chapter. 2) Sait Faik”s art , works and comments concerning it are expressed in second chapter. 3) Some references on Kyrghyz Turkish from selected stories are made in third chapter. The perpose my thesis is to introduce famous story writer of Turkish literature Sait aik Abasiyanik to readers. In this work I am thankfull to Prof. Dr. Salijan Jigitov for his help in providing sowces, to decan of Turkology Department Prof. Dr. Ahmet Buran for his advises and to Prof. Dr. Ibrahim Kavaz which is sent book for me.