Bazı matematiksel modellerin nümerik incelenmesi
Numerical investigation of some mathematical models
  1. Tez No: 575333
  2. Yazar: GAMZE KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada bazı matematiksel modellerin nümerik çözümünü elde etmek için değişken adım genişliği stratejisi kullanılmıştır. Literatürde farklı nümerik metotlarla çözülmüş olan SIR model, İnfluenza model, Av-avcı model ve ENSO modeli tanıtılmış ve aynı parametreler kullanılarak değişken adım genişliği stratejisi uygulanmıştır. Bu modellerin nümerik integrasyonunda her adımda oluşan lokal hatanın kullanıcının belirlediği hata seviyesinden küçük kaldığı gösterilmiştir. Elde edilen nümerik çözümlerin grafikleri literatürdekiler ile karşılaştırılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, variable step size strategy is used to obtain numerical solution of some mathematical models. In the literature, SIR model, Influenza model, Prey-Predator model and ENSO model, which are solved by different numerical methods, are introduced and variable step size strategy is applied by using the same parameters. In numerical integration of these models, it has been shown that the local error occurring in each step is less than the user-specified error level. Graphs of numerical solutions obtained were compared and interpreted in the literature.