Foreign aid and economic growth in sub Saharan Africa countries
Sahara altı Afrikada dış yardım ve ekonomik büyüme
  1. Tez No: 575359
  2. Yazar: AMİN FİKİLA SALIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR HAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişmekte olan ülkere yapılan dış yardımların ekonomik büyüme üzerindeki etkileri iktisadi literatürde uzun yıllarca tartışma konusu olmuştur ve ekonomistler bu konu hakkında çeşitli beyanlarda bulunmuştur. Bu tez, Sahra altı Afrika ülkelerinde dış yardımların ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Bu çalışmada 29 Sahra altı Afrika ülkesinin 1990 – 2017 yılları arasındaki yıllık verisi kullanılmıştır. Tezin ana hipotezi, dış yardımların Sahra altı Afrika ülkelerinde ekonomik büyümeyi desteklediğini içermektedir. Hipotez panel dış yardımlarla ilgili panel veri kullanılarak test edilmiştir. Yapılan geniş çaplı literatür taramasının ve ekonometrik analizlerin sonucunda gelişmiş ülkelerin ve kuruluşların Sahra Altı Afrika ülkelerine yapmış olduğu dış yardımlar, ekonomik büyüme üzerinde farklı etkilerde bulunsa da uzun vadede önemsiz ve negatif etki oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
The effects of external aid to the developing countries on economic growth have been controversial in the economic literature for many years, and economists have made various statements on this issue. This thesis analyzes the effects of foreign aid on economic growth in Sub-Saharan African countries. In this study, the annual data of 29 sub-Saharan African countries between 1990 and 2017 were used. The main hypothesis of the thesis is that foreign aid promotes the economic growth in Sub-Saharan Africa. The hypothesis was tested using panel data on foreign aid. As a result of the large-scale literature review and econometric analysis, the foreign aid of developed countries and organizations to Sub-Saharan African countries has had a negative and insignificant impact on the economic growth in the long-term.