Spor sahalarında kullanılan çimlerin dayanıklılığını arttıracak uygun toprak, çim karışımı ve gübre dozunun araştırılması
Investigation of proper mixture of soil and fertilizer at the rootzone of pitch grass of sport fields to provi̇de durability, fast and efficient drainage conditions
  1. Tez No: 575582
  2. Yazar: MUSTAFA KARAAĞAÇLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT SAĞLAM, PROF. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, spor sahalarında bulunan çimlerin dayanıklılıklarını artırmak, suyun drenajını hızlı bir şekilde sağlamak üzerine etkisi olan en uygun toprak harcının ve gübre dozunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma, Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü'ne ait olan deneme alanında 1,3 m x 0,5 m x 0,20 metre ebatlarına sahip özel sepetlerde % 70 İngiliz çimi (Lolium perenne L.), % 30 Çayır salkımotu (Poa pratensis L.) karışımı için 3 farklı toprak harcı (% 100 kum, % 10 toprak+% 90 kum, % 20 toprak+% 80 kum)ve 18-22-0 (yavaş ayrışan gübre)+Nufilm yapıştırıcı+26-05-11 (yavaş salınımlı gübre)+9-9-9 (+% 9 Fe içeren yavaş salınımlı gübre) temel gübrelemesine ilaveten Run/Black Jak isimli sıvı hümik asit iki farklı dozda (2,5 ml ve 3,0 ml) uygulanarak çim yetiştirilmiştir. Çalışma kapsamında infiltrometre ile yapılan infiltrasyon testleri sonuçlarına göre arzu edilen drenajı oluşturan en uygun toprak harcı ve gübre dozu belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan ham orman toprağının pH değeri 5,1 ile“orta derecede asit”ve organik madde içeriği ise % 5,27 ile“yüksek”sınıfına girdiği tespit edilmiştir. Toprağın toplam N içeriği % 0,23 olup,“% 0,17-0,32”arasında olup“fazla”düzeyde N içeren iyi toprak sınıfına girmektedir. Kullanılan kumun pH değeri 7,87 olup bu değer ile“hafif alkalin”sınıfına girmektedir. Orman toprağının kireç içeriği % 0,32 iken; kumun kireç içeriği % 2,74 olarak bulunmuştur. Uygulama sonrasında yapılan çim analiz sonuçları değerlendirildiğinden N hariç diğer makro ve mikro elementlerin“yeterli”ve“fazla”oranda olduğu tespit edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bitki vejetasyon tabakasındaki en iyi kök gelişiminin % 10 toprak+% 90 kum karışımından elde edildiği görülmüştür. Ayrıca çim tabakasının gelişimi, daha iyi kök salması ve dayanıklılık açısından 3,0 ml gübre dozu uygulamasının tercih edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Buna ilaveten % 100 kumdan oluşan kök gelişiminin olduğu vejetasyon tabakasının hidrolik iletkenlik katsayısı daha iyi belirlenirken, bu uygulamada kök bölgesi içinde bulunan çimin kök kalitesini ve yoğunluğunu artıracak yeterli toprak olması gerektiği vurgulanmıştır. Bütün bu sonuçlar dikkate alındığında, % 10 toprak+% 90 kum karışımı ile 3,0 ml gübre dozu uygulamasının bütün yönleriyle tercih edilmesi hızlı su drenajı ve çimlerin dayanıklılıkları için gerekmektedir. Drenajın iyi olması gerektiğine ilaveten, kullanılacak olan çimin karışımı, kalitesi ve sağlıklı bir şekilde kök salması da önemli bir parametredir.
Özet (Çeviri)
This study aims to improve the durability of sports turf grass, drain surface water as soon as possible and investigate the optimum soil mixes and fertilizer grades in the root zone. Therefore, different turf grass with 70% Perennial rye grass. Lolium perenne L. and 30% Annual bluegrass (Poa pratensis L.) were grew in 1.3m*0.5m*0.7m baskets using soil mixes of 100% sand, 90% sand 10% soil and 80% sand+20% soil at Yıldız Technical University (YTU) laboratories. These baskets were exposed to different fertilizers (18-22-0 slowly released with Nufilm, 26-05-11 slowly seperated and 9-9-9 fertilizer with 9% Fe and two different humic acids with 2.5 ml. and 3.0 ml. Within the scope of this study, optimum soil mixtures and fertilizers were determine by using experimental results obtained from inflometer tests. Experimental soil samples was analyzed and pH value was found 5.1, organic matter content was determined as 5.27% (high). Total nitrogen content was 0.23% that shows the“high nitrogen content soil”within the 0.17-0.32% range. When the lime content of soils was 0.32%, it was determined as 2.74% for sand. Therefore, pH value of sand was found 7.87 (high alcaline). As a consecuence, considering experimental results, except Nitrogen, the other macro and micro element components of soils were determined very enough. According to experimental results, the best root development through the rootzone was observed with the rootzone of 90% sand with 10% soil. Then, 3.0 ml fertilizer grade was better in terms of long root depth and turf durability. Unless 100% sand rootzone is the most desirable for drainage rate, the lack of organic and inorganic matters in the rootzone affects the quality and density of turfgrass roots. Therefore, 90% sand rootzone was determined the optimum rootzone according to drainage rate and quality of rootzone considering firm footing, adequate resiliency and resistance to tearing.