İlkçağdan günümüze gelen ezgilerin seslendirilmesi
Vocalization of the antiquity tunes
  1. Tez No: 575627
  2. Yazar: SENEM TOKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT AKKURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzik, Archeology, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Türkiye'de müzik arkeolojisi alanında yeterli araştırma olmaması fikrinden yola çıkılarak yapılmış bir çalışmadır. İlkçağdan günümüze ulaşan ilahiler, şarkılar, ezgiler ve notalar üzerine yapılan bir araştırmadır. Çalışmanın konusu Akdeniz Havzası'nda ele geçen ve İlkçağa ait ezgilerin yeniden seslendirilmesi üzerinedir. Önasya ve Mezopotamya'dan kalan ezgiler, Klasik Yunan uygarlığına ait ezgiler ve Hristiyanlık öncesi Roma uygarlığından günümüze ulaşmış olan seçkin eserler çalışma kapsamını oluşturmaktadır. İlkçağdan günümüze kalan ezgiler içinden 16 adet ezgi seçilmiştir. Her bir ezgi ayrı başlık altında incelenmiştir. Ezgilerin buluntu yeri, günümüzde korunduğu yer, ait olduğu tarih ve kültür gibi temel bilgiler aktarılmıştır. Ezgiler hakkında modern araştırmacıların yaptığı çalışmalar ve transkriptasyonlar anlatılmıştır. Her bir ezginin çalma süreleri ve hızları belirlenip, tek tek kaydedilmiştir. Her bir ezgi 4 farklı türde seslendirilip kayıt altına alınmıştır. Bu 4 farklı tür; 1. Telli, 2. Vokal ve Vurmalı, 3. Nefesli, 4. Vurmalı ve Nefesli olarak belirlenmiştir. Ezgiler stüdyoda kaydedilirken, 16 ezgi için 4 farklı kayıt alınmış, toplam 64 adet dosya oluşturulmuştur. Bu kayıtların her biri, görüntü dosyası haline getirilip, CD'de dosyalanmıştır. Konunun daha iyi anlaşılması için metin içinde ezgiler ile ilgili görseller konulmuş, araştırmacıların transkriptasyonlarına yer verilmiştir. Tez içinde tablo halinde ezgilerin çalma süreleri gösterilmiştir. Faklı bilim dallarında çalışan insanlar tezi incelerken zorlanmasın diye tezin sonuna sözlük eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study which is based on the idea that there isn't enough research about music archeology in Turkey. This research has been made about divines, songs, melodies and musical notes that reach from the first era to today. The subject of this study is on the revocalization of the first era melodies that were found in the Meditteranean Region. It consists of melodies that inherited from front Asia and Mesopotamia, classical Greece civilization melodies and the distinguished melodies that reached from Rome civilization before Christianity up to today. Sixteen melodies have been chosen among the melodies inherited from the first era to today. Each melody has been studied below a different title. The place where the melodies were discovered, the place where they are kept today, the date and culture which they belong are told in the thesis. Beside this, the studies and transcriptions done by modern researchers are mentioned.The playing time and speed of each melody have been determined first and then they have been recorded. Each melody has been vocalized in four different types, and then recorded. These four types are determined like this:1-Stringed Instrument, 2- Vocal and Percussion, 3-Woodwind Instrument, 4-Percussion and Woodwind Instrument. While the melodies were being recorded in the studio, these sixteen melodies were recorded in four different types and totally sixty-four files have been formed finally. Each recording has been turned into video file and stored in the CD. In order to explain this subject better, some visuals related with the melodies and transcriptions of the researchers have been included in the text. In the thesis, the playing times of the melodies have been demonstrated in a chart. Also, a dictionary has been added at the end of the thesis so that people studying in different fields won't have difficulty while examining the thesis.