Derviş Ali Şîruganî hayatı ve besteleri
Derviş Ali Şîruganî life and compositions
  1. Tez No: 575682
  2. Yazar: FATİH ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Kaynaklarda, XVII. yüzyılın en büyük mûsikî üstadı olarak zikredilen Derviş Ali Şîruganî, Türk mûsikîsi tarihinde en çok dinî eser bestelemiş bir mûsikîşinâstır. Şîruganî, yaşadığı asırda ve sonraki asırlarda da şöhret sahibi olmuştur. 450 civarı dini eser bestelediği belirtilen Şîruganî'nin bestelerinden 43 tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Bu tezimizde öncelikle şiruganinin yaşadığı yüzyıldaki Osmanlı'nın siyasi, sosyal durumu ve Türk mûsikîsi genel hatlarıyla ele alınmıştır. Son olarak da şiruganinin besteleri, yaşadığı çağdaki musikişinaslar, bestelerindeki güftekarlar hakkında malumat verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the sources, Derviş Ali Şîruganî, who is mentioned as the greatest master of music in the XVIIth century, is a musician who composed the most religious works in the history of Turkish music. Şîruganî made a name for oneself in the centuries he lived and in the following centuries. About 43 of Şîruganî's compositions, which are composed of around 450 religious works, have survived to the present day. Firstly, in this thesis the political and social situation of the Ottoman Empire and Turkish music in the century in which Şîruganî lived was discussed in general terms. Finally, information about Şîrûganî's compositions, musicians of his age, and songwriters in his compositions were given information.