Is spatial uncertainty necessary for the context specific proportion congruency effect?
Uzamsal belirsizlik bağlam düzeyi uyumluluk oranı etkisi için gerekli midir?
  1. Tez No: 575724
  2. Yazar: ÖZGE BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MISIRLISOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilişsel kontrol, genellikle uyumsuz uyarıcılardaki (renk ve kelime eşleşmediğinde) yavaş tepkiler sebebiyle ortaya çıkan Stroop etkisi ile ölçülür. Stroop etkisinin büyüklüğü çeşitli deneysel yöntemlerle ile değiştirilebilir. Örneğin, uyarıcıları bir bağlamda çoğunlukla uyumlu sunarak Stroop etkisi artırabilirken; uyarıcıları başka bir bağlamda çoğunlukla uyumsuz sunarak Stroop etkisi azaltılabilir. Bu iki bağlam arasındaki Stroop etkisi farkına bağlam düzeyi uyumluluk oranı (BDUO) etkisi denir. BDUO etkisini konu alan pek çok çalışma, klasik Stroop görevi yerine uzamsal olarak ayrık (UOA) hazırlayıcı (prime-probe) Stroop görevini kullanmıştır. Bu alışılmadık Stroop görevinin doğası gereği, kelime boyutu ekranın tam ortasında sunulurken, renk boyutu ekranın alt veya üst yarısında sunulmakta ve bu da renk boyutunda uzamsal belirsizlik ortaya çıkarmaktadır. Bu uzamsal belirsizliğin BDUO etkisine katkı sağlıyor olabileceği düşünülmüştür. Dolayısıyla, bu çalışma uzamsal belirsizliğin BDUO etkisi üzerindeki rolünü incelemeyi amaçlamıştır. İki adet sistematik değişimleme ile bir koşulda, renk üzerindeki belirsizliğin, diğer koşulda ise hem kelime hem de renk üzerindeki belirsizliğin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir. Hipotezlere göre bu değişimlemelerin, BDUO etkisini ortadan kaldırması beklenmiştir. Sonuçlar, BDUO etkisinin ilk koşulda ortadan kalkarken, ikinci koşulda hala var olduğunu göstermiştir. Bu sonuç, kısmi olarak, uzamsal belirsizliğin BDUO etkisinde önemli bir rol oynadığını belirten hipotezi desteklemektedir. Bulgular, uzamsal dikkat ve kanıt toplama perspektifleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cognitive control is generally measured with the Stroop effect which is signified by slow responses in the incongruent (the word and color mismatch) items. The magnitude of the Stroop effect is modulated by experimental manipulations, for instance it is reduced by presenting items in mostly incongruent contexts as compared to mostly congruent contexts. The difference between the Stroop effects observed in these contexts is called the context specific proportion congruency (CSPC) effect. A large number of CSPC studies used the rather unconventional prime-probe version of the Stroop task. By its very nature, this version creates spatial uncertainty for the color dimension, since the word dimension is presented at the center of the screen, while the color dimension is presented at the bottom or top half of the screen. We speculated that this uncertainty might have contributed to the CSPC effect. For this reason, the current study aimed to examine the role of uncertainty on the CSPC effect. With two systematic manipulations, it was aimed to eliminate the uncertainty of the color dimension in one condition, and both the color and word dimension in the other. It was hypothesized that both manipulations would lead to the elimination of the CSPC effect. According to results, although the CSPC effect was not observed in the first condition, it was still observed in the second. These results partially support the hypothesis that uncertainty played a significant role in the CSPC effect. Findings were discussed under the scope of spatial attention and evidence accumulation perspectives.