Bafa ve Azap gölleri ile yakın çevrelerindeki arazi kullanım değişimlerinin belirlenmesi
Determination of land use changes in Bafa and Azap lakes and vicinity
- Tez No: 575727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ATATANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Arazi kullanımındaki değişimlerin tespit edilmesi ve izlenmesi çevresel sürdürülebilirliğin en önemli göstergelerinden biridir. Milli parklar gibi sulak alanları da içerisinde barındıran özel alanların korunması ve sürdürülebilirliği ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Bafa ve Azap Gölleri su yüzeylerinde ve göllerin çevresinde yer alan arazilerin kullanım durumlarındaki değişimler uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemlerinden faydalanılarak tespit edilmiştir. Çalışmada 1987, 1999, 2007 ve 2015 yıllarına ait Landsat, 2014 tarihli Rapideye uydu görüntüleri, 2010 tarihli ortofoto görüntüler ile 1996 ve 2012 tarihinde üretilmiş topografik haritalar kullanılmıştır. Uydu görüntülerinde kontrollü ve kontrolsüz sınıflandırma yöntemleri kullanılırken, haritalar ise manuel olarak sayısallaştırılmışlardır. Çalışma alanındaki genel durumun ortaya konulması amacıyla belirli lokasyonlardan alınan su ve toprak örnekleri de materyal olarak kullanılmıştır. Fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları ile göller ve çevresindeki toprakların durumu belirlenmiştir. Azap Gölünün Bafa Gölüne göre hem toprak hem de su kalitesi açısından daha uygun özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Yüksek yersel çözünürlüğün hem sayısallaştırmada hem de sınıflandırmada başarı oranını arttırdığı tespit edilmiştir. Farklı derinlikteki su yüzeylerine sahip alanlarda kontrolsüz sınıflamanın başarılı sonuçlar verdiği, kontrollü sınıflamada ise hataların artabileceği değerlendirilmiştir. İlgi alanı kullanarak oluşturulan vektör veriler ve NDWI yönteminin su yüzeylerinin tespit edilmesinde kullanılabileceği test edilerek ortaya konulmuştur. Alanda orman varlığının 1987 ile 2015 yılları arasında 983 ha (% 27.5) azaldığı, boş alanların 1066 ha (% 63.1) artış gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Detecting and monitoring land use changes is one of the most important indicators of environmental sustainability. The protection and sustainability of private areas, including wetlands, such as national parks, has special importance. In this study, the changes in the usage of the lands located on the water surfaces of Bafa and Azap Lakes and around the lakes were determined by using remote sensing and geographical information systems. In this study, Landsat from 1987, 1999, 2007 and 2015, Rapideye satellite images dated 2014 , orthophoto images dated 2010 and topographic maps produced in 1996 and 2012 were used. While supervised and unsupervised classification methods are used in satellite images, maps are digitized manually. In the working area in order to reveal the general condition, the water and soil samples collected from specific locations is used as material. Physical and chemical analysis results indicated the condition of the lakes and the surrounding soils. It was determined that Azap Lake has more suitable properties both in terms of soil and water quality than Bafa Lake. It was found that high spatial resolution increased the success rate of digitization and classification. It has been evaluated that unsupervised classification yields successful results in areas with different depths of water surface, while errors may increase in supervised classification. It has been demonstrated that the vector data generated using the field of interest and the NDWI method can be used to detect water surfaces. It has been determined that between the years of 1987 and 2015, the amount of the forest area decreased 983 ha (27.5 %) whereas the amount of the uncultivated area increased 1066 ha (63,1 %).