Bafa Gölü'nde (Milas-Muğla) bazı ağır metallerin ve doğal radyonüklidlerin askıdaki katı madde ve sediment örneklerinde araştırılması
The investigation of some heavy metals and natural radionuclides in the suspended solids and sediments in Bafa Lake (Milas-Muğla)
  1. Tez No: 382557
  2. Yazar: RAMAZAN MANAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN UĞUR GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yapılan bu çalışmada doğal bir set gölü (Lagün) olan Bafa Gölü'nün barındırdığı biyota (L. Ramada (kefal), D. Labrax (levrek) ve A. Anguilla (yılan balığı)), yüzey sedimenti, sediment tuzağı ve kor örnekleri 210Po ve 210Pb radyoaktivite düzeyleri ve bazı ağır metal konsantrasyonlarını (Cr, Ni, Pb, Cd, Mn, Fe ve Zn) belirlemek için toplanmıştır. Yüzey sediementi ve sediment tuzağı örnekleri mevsimsel olarak toplanmıştır. Ortalama 210Po konsantrasyonları yüzey ve sediment tuzağı için sırası ile 127,50±9 Bq kg-1 ve 75,12±11 Bq kg-1 olarak belirlenmiştir. Yüzey ve sediment tuzağı için sırası ile 42,75±7 Bq kg-1 ve 33,84±3 Bq kg-1 210Pb konsantrasyonları tespit edilmiştir. Balık örneklerindeki ortalama 210Po ve 210Pb kansantrasyonları ise sırası ile ; L. Ramada için 5,00±0,65 Bq kg-1 ve 0,99±0,30 Bq kg-1, D. Labrax için 4,06±0,64 Bq kg-1 ve 1,47±0,23 Bq kg-1, A. Anguilla için 6,51±0,91 Bq kg-1 ve 1,58±0,27 Bq kg-1 olarak belirlenmiştir. Kor örneği 210Po ve 210Pb konsantrasyonları ise sırasıyla 115,58±5 Bq kg-1 ve 70,67±8 Bq kg-1 olarak elde edilmiştir.Kor örneğinden elde edilen kütle akümülasyon hızı 3,27 g/m2d olarak tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada Cr, Ni, Pb, Cd, Mn, Fe ve Zn iz element değerleri kor ve balık örnekleri (L. Ramada (kefal), D. Labrax (levrek), A. Anguilla (yılan balığı)) için belirlenmiştir. Cd, Pb ve Zn değerleri balık örneklerinde T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öngördüğü kritik seviyenin üstünde bulumuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a natural barrier lake, The Bafa Lake, was examined. Fish (L. Ramada, D. Labrax and A. Anguilla), suface sediment, sediment trap and sediment core samples were collected to determine the 210Po 210Pb radioactivity levels and some heavy metal concentrations such as; Cr, Ni, Pb, Cd, Mn, Fe and Zn. Surface sediments and sediment traps were collected seasonally. The mean 210Po concentrations were determined as 127.50±9 Bq kg-1 and 75.12±11 Bq kg-1 for surface and trap samples, respectively. Also the mean 210Pb concentrations were obtained as 42.75±7 Bq kg-1 and 33.84±3 Bq kg-1. The fish samples mean 210Po and 210Pb concentrations were determined as 5.00±0.65 Bq kg-1 and 0.99±0.30 Bq kg-1 for L. Ramada, 4.06±0.64 Bq kg-1 and 1.47±0.23 Bq kg-1 for D. Labrax, 6.51±0.91 Bq kg-1 and 1.58±0.27 Bq kg-1 for A. Anguilla, respectively. The core samples mean consatrations of 210Po and 210Pb were found 115.58±5 Bq kg-1 and 70.67±8 Bq kg-1, respectively. Sediment core sample was examined to find the sedimentation accumulation rate. The sedimentation accumulation rate was determined as 3.27 g/m2d. The Cr, Ni, Pb, Cd, Mn, Fe and Zn concentrations were determined for core samples and biotas (L. Ramada, D. Labrax and A. Anguilla). The concentrations of Cd, Pb and Zn in fish samples were found higher than the critical level according to Republic of Turkey Ministry of Food, Agriculture and Livestock.