Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde yetiştirilen ayçiçeği (Helianthus annuus L.)bitkisinin beslenme durumunun bitki analizleri ile belirlenmesi
Determination of nutrition status of sunflower (Helianthus annuus L.) plant growed in Suleymanpaşa district of Tekirdağ
  1. Tez No: 575787
  2. Yazar: FARUK MISIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Adı geçen bu çalışma Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçesinde yetiştirilen ayçiçeği (Helianthus annuus L.) bitkisinin beslenme durumunun bitki analizleri ile belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu amaç ile Tekirdağ İli Süleymanpaşa İlçesinden 25 farklı ayçiçeği (Helianthus annuus L.) tarlasından alınmış olan yaprak örneklerinde makro ve mikro bitki besin elementlerinin bazılarının analizleri yapılmıştır. Yapılan bu analiz sonuçları ile besin elementlerinin sınır değerleri karşılaştırılmış ve incelemesi yapılan tarlaların bitki besin element durumları ile beslenme sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen bulgulara göre; yaprak örnekleri incelenen ayçiçeği bitkisinin azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), bakır (Cu), çinko (Zn) ve mangan (Mn) içerikleri sırası ile % 3,3-% 4,9; % 0,13- % 0,41; % 2,67- % 4,54; % 2,02- % 4,45; % 0,41- % 1,21; 206- 1712 mg/kg; 8- 32 mg/kg; 25- 57 mg/kg ve 25- 82 mg/kg arasında bulunmuştur. Bu değerlerin % 40'ında P ve % 52'sinde Mn eksikliği belirlenmiştir. Tekirdağ ili Süleymanpaşa İlçesi'nden alınan ayçiçeği bitkisi yaprak örneklerinde şimdilik N, K, Ca, Mg, Fe, Cu ve Zn eksikliği saptanamamıştır. Bitki yaprak örneklerinin % 32'sinde Ca, % 64'ünde Mg, % 32'inde Fe, % 8'inde Cu yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional status of the sunflower (Helianthus annuus L.) leaf sample analysis in Süleymanpasa region, Tekirdağ. For this purpose, 25 leaf samples, which were taken from 25 different sunflowers (Helianthus annuus L.) field in Süleymanpaşa and analyzed for some macro and micro nutrient elements. According to the findings; N, P, K, Ca, Mg, Fe, Cu, Zn and Mn contents of sunflower plant leaf samples were found as 3,3 %- 4,9 %,; 0,13 % - 0,41 %; 2,67 % - 4,54 %; 2,02 % - 4,45 %; 0,41 % to 1,23 %; 206- 1712 mg / kg; 8- 32 mg / kg; 25- 57 mg / kg and 25- 82 mg / kg, respectively. 40 % of these values P and 52 % Mn deficiency were determined. In the sunflower plant leaf samples taken from Süleymanpaşa district of Tekirdağ province, N, K Ca, Mg, Fe, Cu and Zn deficiency could not be detected. It was found that 32 % of plant leaf samples had Ca, 64 % Mg, 32 % Fe, and 8 % Cu high level.