27 Mayıs askeri darbesinin Malatya basınında algılanması
Peception of 27 may 1960 military coup in Malatya press
- Tez No: 575879
 - Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SARIKOYUNCU DEĞERLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gazetecilik, Tarih, Journalism, History
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 162
Özet
Osmanlı Devleti'nin mirası üzerine kurulan genç, dinamik Türkiye Cumhuriyeti Devletinin inşa ettiği demokrasiye ilk darbe 27 Mayıs 1960 tarihinde askeri cuntanın gerçekleştirdiği darbe ile vurulmuştur. Türk demokrasisine vurulan bu darbe ülkenin bundan sonraki süreçte geçireceği sıkıntılı dönemlerin habercisi olmuştur. Bu çalışmamızda asker tarafından yapılan bu darbenin Malatya'daki etkilerini, halk nezdindeki yansımalarını, darbeden önceki ve sonraki yaşanılan süreci, şehrin yerel basın ve medya unsurlarının yaklaşımını inceleme fırsatını yakaladık. Malatya halkının dönem itibari ile en büyük iletişim ağı olan yerel gazeteler ve basın unsurları bu dönemde şehir ile ilgili olan bütün gelişmeleri istisnasız bir şekilde takip ederek bilgi paylaşımını sağlamıştır. Başlattığımız bu tez çalışmamızda öncelikle Malatya şehrinin tarihsel gelişim sürecini bir bütün olarak kronolojik bir düsturla incelemeye özen gösterdik. Ayrıca çalışmamızın devamında Demokrat Parti iktidarının başladığı 1950'li yıllardan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesine kadar olan dönemde ve bu dönemin de sonrasında Malatya'da değişen siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel ve toplumsal görünümü gazeteler aracılığı ile değerlendirme imkânı elde ettik. Yerel basının ana mekanizması olan yerel gazeteler farklı bakış açıları, değerlendirmeler ve birbirinden farklı tutumlar sergilemiştir. Malatya'da 1950-1960 dönemi siyasi rekabeti DP-CHP arasında yaşanmıştır. Malatya yerel basınının yaptığı yayınlarda bu iki parti arasındaki siyasi rekabeti görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The first blow to democracy which built by young and dynamic Republic of Turkey, founded on herigate of Ottoman Empire, was dealt by military coup of military dictatorship in May 27, 1960. This blow which was dealt to Turkish democracy was the indicative of problematical process which the country faced. İn this study, we have had the opportunity to examine the effects of this military coup in Malatya, its reflections before the people, the process that took place before and after the coup, and the approach of the local press and media. Local newspapers and press which was the largest communication network of the people from Malatya as of the period, followed the developments related to the city in this period at every turn and provided information sharing. In this thesis, we have firstly were attentive to examine the historical development process of Malatya in a chronological principle as a whole. Furthermore, in our study, we had opportunity to evaluate the change in political, social, economical, cultural view in Malatya and in the period between 1950's, when Democratic Party began and till May 27 1960, military coup through newspapers. Local newspapers which are main mechanism of local press exhibited diffrent perspectives, evaluations and several attitudes. The 1950-1960 political competition period was occurred between Democratic Party and Republican People's Party. In the publications of Malatya local press, it is possible to see the competiton between these two parties.