Prematüre retinopatisi nedeniyle lazer yapılan bebeklerde doğum haftası dışındaki risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the risk factors except birth week in babies with laser treatment for retinopathy of prematurity
- Tez No: 575915
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADULLAH KELEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada, prematüre retinopatili bebeklerde doğum haftası dışındaki risk faktörlerinin lazer fotokoagülasyon tedavi gereksinimine olan etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2011 Mayıs ve 2017 Şubat tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından prematürite nedeniyle takip ve tedavisi yapılan, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından prematüre retinopati evrelemesi ve takibi yapılan 95 bebek çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya alınan 95 bebeğin 35'i lazer fotokoagülasyon yapılan grubu, 60'ı spontan regresyon gösteren grubu oluşturmaktadır. 2011 Mayıs -2017 Şubat tarihleri arasında toplam 85 bebeğe lazer fotokoagülasyon tedavisi uygulandı. Bu bebeklerden doğumu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde gerçekleşen ve doğumu dış merkezde gerçekleşip bir hafta içerisinde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine sevk edilen 35 bebek lazer grubu olarak belirlendi. Bebeklerin dosyaları retrospektif olarak incelendi. Lazer yapılan bebeklerde doğum haftası ortalaması 27.25±2.26 hafta olarak tespit edildi. Kontrol grubu, bebeklerin doğum haftası ortalaması lazer grubu ile benzer olacak şekilde doğumu Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde gerçekleşen ve doğumu dış merkezde gerçekleşip bir hafta içerisinde Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine sevk edilen, PR gelişip sponton regresyon gösteren bebeklerden rastgele seçim yapılarak oluşturuldu. Her iki grupta anne yaşı, cinsiyet, doğum ağırlığı, doğum şekli, 1. dakika ve 5. dakika APGAR skoru, çoğul gebelik, hastanede yatış süresi, sürfaktan tedavisi, invazif mekanik ventilasyon ihtiyacı ve süresi, nazal CPAP ihtiyacı ve süresi,küvöz içi O2 ihtiyacı ve süresi, Patent duktus arteriosus, nekrotizan enterokolit, periventriküler ve intraventriküler kanama, sepsis, apne, anemi, en düşük hemoglobin değeri, kan transfüzyonu, hiperbilirubinemi, maksimum total bilirubin değeri, fototerapi, annede preeklampsi ve gestasyonel DM varlığı, ROP başlangıç zonları ve evresi, plus hastalığı varlığı gibi parametrelerin lazer tedavisi gerekeksinimi üzerine olan etkileri analiz edildi. Bulgular: Lazer grubunda doğum haftası ortalaması 27.25±2.26 hafta olarak, kontrol grubunda 27.26±1.57 hafta olarak bulundu. Lazer grubunda olguların 18'i kız 17'si erkek, kontrol grubunda olguların 31'i kız, 29'u erkekti. Başlangıç ROP evresi olarak lazer grubunda bebeklerin 18'inde evre 1 ROP, 13'ünde evre 2 ROP, dördünde evre 3 ROP tespit edildi, kontrol grubunda ise bebeklerin 44'ünde evre 1 ROP, 16'sında evre 2 ROP tespit edildi. Olgularda çoğul gebelik, invazif mekanik ventilasyon süresi, sürfaktan tedavisi, ROP başlangıç zonları ve başlangıç evresi, ROP başlangıcındaki plus hastalığı varlığı tedavi gerektiren PR gelişiminde istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Anne yaşı, cinsiyet, doğum ağırlığı, doğum şekli, 1. dakika ve 5. dakika APGAR skoru, hastanede yatış süresi, nazal CPAP süresi, küvöz içi O2 süresi, Patent duktus arteriosus, nekrotizan enterokolit, periventriküler ve intraventriküler kanama, sepsis, apne, anemi, en düşük hemoglobin değeri, kan transfüzyonu, hiperbilirubinemi, maksimum total bilirubin değeri, fototerapi, annede preeklampsi ve gestasyonel DM varlığı gibi faktörler tedavi gerektiren PR gelişiminde istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı. Sonuç: Son yıllardaki yenilikler sonucunda, riskli prematüre bebeklerin sağkalım oranlarının artması ile kalıcı körlüğe neden olan prematüre retinopatisi sıklığında artış olmuştur. Bu nedenle prematüre retinopatisi risk faktörlerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Çalışmamızda ROP gelişiminde etkisi olabilen risk faktörlerinin içinde lazer fotokoagülasyon tedavisi gereksinimi açısından en önemli risk faktörleri; çoğul gebelik, invazif mekanik ventilasyon süresi, sürfaktan tedavisi, ROP başlangıç zonları ve başlangıç evresi, ROP başlangıcındaki plus hastalığı varlığı olarak bulundu. Prematüre bebeklerde risk faktörlerinin iyi bilinmesi, gerekli önlemlerin alınması ve retina muayenelerinin zamanında yapılması prematüre retinopatisi gelişimine bağlı istenmeyen sonuçları önleyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the effects of risk factors except birth week in patients with ROP in terms of laser photocoagulation requiretment. Materials and Methods: Between May 2011 and February 2017, 95 infants were included in the study who were treated and followed-up by Atatürk University Medical Faculty Research Hospital Newborn Intensive Care Unit, Department of Child Health and Diseases when premature retinopathy staging and follow up was conducted by Department of Ophthalmology . 35 of the 95 babies enrolled in the study were laser photocoagulation group consists of 60 spontaneous regression groups. 2011 May - 2017 February a total of 85 infants were treated with laser photocoagulation. 35 infants whose births was carried out at Atatürk University Medical Faculty Research Hospital or were born in another hospital and referred to Atatürk University Medical Faculty Research Hospital within one week were determined as laser group. Babies files were examined retrospectively. Average of birth week in laser infants was 27.25 ± 2.26 weeks. Control group was selected randomly from the infants who had developed PR and then had spontaneous regression, when babies mean birth week was similar to the laser group , and births also was carried out at Atatürk University Medical Faculty Research Hospital or were born in another hospital and referred to Atatürk University Medical Faculty Research Hospital within one week . Maternal age, gender, birth weight, type of delivery, first minute and fifth minute APGAR score, multiple pregnancy, length of hospital stay, surfactant treatment, need and duration of invasive mechanical ventilation, duration and need of nasal CPAP, inpatient O2 need and duration, patent ductus arteriosus, necrotizing enterocolitis, periventricular and intraventricular hemorrhage, sepsis, apnea, anemia, lowest hemoglobin value, blood transfusion, hyperbilirubinemia, maximum total bilirubin value, phototherapy, preeclampsia in the mother and presence of gestational DM, ROP starting zones and stage The effects of parameters such as the presence of plus disease on the necessity of laser treatment were analyzed in both groups. Results: The mean gestational age in the laser group was 27.25 ± 2.26 weeks when it was 27.26 ± 1.57 weeks in the control group. In the laser group, 18 of the cases were female and 17 were male. 31 of the subjects in the control group were female and 29 were male. As a starting ROP stage in the laser group, 18 infants had stage 1 ROP, 13 had stage 2 ROP and four had stage 3 ROP and in the control group, 44 of the infants had stage 1 ROP and 16 of them had stage 2 ROP. Multiple pregnancies, duration of invasive mechanical ventilation, surfactant therapy, ROP onset zones and onset phase, presence of ROP onset plus disease were found to be statistically significant in the development of PR requiring treatment. Maternal age, gender, birth weight, type of delivery, first minute and fifth minute APGAR score, hospitalization time, nasal CPAP duration, intraocular O2 time, patent ductus arteriosus, necrotizing enterocolitis, periventricular and intraventricular hemorrhage, sepsis, apnea, anemia, the lowest hemoglobin ,blood transfusion, hyperbilirubinemia, maximum total bilirubin value, phototherapy, preeclampsia and presence of gestational DM were not found statistically significant in terms of laser treatment requirement. Conclusion: Recent innovations have led to an increase in the prevalence of retinopathy of prematurity, leading to permanent blindness with increased survival rates for risky premature babies. Therefore, risk factors for retinopathy of prematurity should be well known. In our study, the most important risk factors for the need of laser photocoagulation therapy within the risk factors that may have an effect on ROP development are; multiple pregnancy, duration of invasive mechanical ventilation, surfactant treatment, ROP onset zones and onset phase, presence of plus disease at the onset of ROP. Being aware of risk factors in premature infants, taking necessary precautions and performing timely retinal examinations will prevent undesirable consequences due to the development of retinopathy of prematurity.