Bezmialem Vakıf Üniversitesi hastanelerinde çalışan hemşirelerin afetlere hazır oluşluluk durumları
Preparedness to disasters of nurses who works at Bezmialem Foundation University hospitals
- Tez No: 575920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanelerinde çalışan hemşirelerin afetlere hazır oluşluluk durumlarını tespit etmek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma, 01.11.2018 - 01.02.2019 tarihleri arasında Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (Vatan Kampüsü)'nde çalışan 360 hemşire ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Dragos Hastanesi'nde çalışan 70 hemşire olmak üzere toplam 430 hemşire ile gerçekleştirildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Hemşirelerin Afetlere Hazır Oluşluluklarında Temel Yeterlilikler Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 26,06±6,05 olarak, çalışma süresi ortalaması ise 6,24±5,86 olarak saptandı. Hemşirelerin %76,8'inin kadın, %64,8'inin bekar, %38'inin lise, %31,7'sinin önlisans, %28,2'sinin lisans mezunu olduğu saptandı. Hemşirelerin %53,5'inin servis hemşiresi olarak çalışmakta olduğu; %60,6'sının afetler ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı tespit edildi. Hemşirelerin %69'u afet öncesinde, %90,1'i afet sırasında, %93,7'si afet sonrasında hemşirelerin rolünün olduğunu belirtti. Hemşirelerin afetlere hazır oluşluluk algı puan ortalaması 5,03±2,38 (min-max:0-10) olarak bulundu. Hastane afet planı bilgi durumu algı puan ortalaması 4,27±2,53 (min-max:0-10) olarak bulundu. Hemşirelerin çok olası olarak gördükleri afetler %63,4 ile deprem ve trafik kazaları; afet hazırlığı için en gerekli gördüğü kurs %47,9 ile afet yönetimi kursu olarak tespit edildi. Hemşirelerin Afetlere Hazır Oluşluluklarında Temel Yeterlilikler Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalaması 141,46±32,48 olup, en düşük alt boyut puan ortalaması 11,49±3,42 ile kritik düşünme becerileri, en yüksek alt boyut puan ortalaması ise 48,23±12,21 ile teknik beceriler olarak bulundu. Kritik düşünme becerileri ile afetlere hazırlıklı olma durumunu değerlendirme arasında pozitif zayıf anlamlı bir ilişki saptandı (r=0,170). Özel tanılama becerileri ile de afetlere hazırlıklı olma durumu arasında pozitif zayıf anlamlı bir ilişki saptandı (r=0,197). Meslek grupları ortanca değerleri kritik düşünme becerileri alt boyutuna göre lisans mezunu hemşirelerden kaynaklı farklılık gösterdiği bulundu (p=0,027). Çalışmada hemşirelerin afetlere hazırlık düzeyleri“orta”olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study was accomplished descriptively and cross-sectionally to determine the preparedness of the nurses working in Bezmialem Vakif University Hospitals. The study was carried out with a total of 430 nurses including 360 nurses working at Bezmialem Vakif University Medical Faculty Hospital (Vatan Campus) and 70 nurses working at Bezmialem Vakif University Dragos Hospital between the dates of 01.11.2018 - 01.02.2019. Data were collected using the Descriptive Information Form and the Basic Competence Scale of Nurses in Preparedness to Disasters. Descriptive statistics were used to evaluate the data. The average age of the nurses participating in the study was found to be 26,06±6,05 and the average duration of the study was 6,24±5,86. It was found that 76.8% of the nurses were female, 64.8% of them were single, 38% of them were high school graduates, 31.7% were associate degree graduates and 28.2% were bachelor graduates. It was determined that 53.5% of the nurses were working as service nurses and 60.6% of them did not receive any training on disasters. 69% of nurses before the disaster, 90.1% of them during the disaster, 93.7% of them after the disaster stated that nurses have a role after disaster. The average point of the nurses' preparedness for disasters was 5,03±2,38 (min-max: 0-10). Hospital disaster plan knowledge status perception point average was found to be 4,27±2,53 (. (Min-max: 0-10). It is determined that disasters which the nurses see as highly probable as earthquakes and traffic accidents with 63.4% and disaster preparedness course is the most necessary course with 47.9% as disaster management course. It is found that the average point of Basic Competence Scale of Nurses in Preparedness to Disasters was 141.46 ± 32.48, the lowest subscale point was 11.49 ± 3.42 with critical thinking skills and the highest subscale point was 48.23 ± 12.21 with technical skills. It is found a positive and weak correlation between critical thinking skills and disaster preparedness (r = 0.170). A positive and weak correlation was found between special diagnostic skills and disaster preparedness (r = 0.197). The median values of occupational groups were found to differ from the bachelor graduate nurses according to the critical thinking skills sub-dimension (p = 0.027). In the study, the preparedness level of the nurses for disasters was found to be“moderate”.