AFAD istanbul arama kurtarma birliği çalışanlarının örgütsel bağlılığı
AFAD istanbul search and rescue brigade's organizational loyalty
- Tez No: 575919
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, İşletme, Public Administration, Social Services, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AFAD Arama Kurtarma Birliği çalışma şartları itibariyle gönüllülük ve özveri temeline dayanmaktadır. Bu kurumun başarılı olabilmesinde insan faktörü önemli bir yere sahiptir. Kurumlarına bağlılık hissi taşıyan AFAD çalışanları, örgütlerin üstün hizmet vermesinde büyük sorumluluklar üstlenmektedir. Ayrıca çalışanların memnuniyetleri, örgütlerine olan bağlılıklarının ve kurumun desteğini alarak örgütün vermeyi amaçladığı hizmetin kalitesini ve verimliliğini arttıracağı düşünüldü. Bu araştırma AFAD İstanbul Arama Kurtarma Birliği çalışanları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin tespit edilmesi, kurumda mevcut olan sorunlara karşı gerekli önlemlerin alınması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırma 02.11.2018 - 01.01.2019 tarihleri arasında İstanbul'da Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Birliğinde çalışan 71 kişi ile gerçekleştirildi. Veriler Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanıldı. Araştırmaya katılan çalışanların yaş ortalaması 38,89±6,32 olup, %.91,5'i erkektir. %23,9'u ön lisans %67,6'sı lisans mezunudur. %81,7'si evlidir. %50,7'si şu anki kurumda 10 yıldan daha az süredir çalışmaktadır. %46,5'inin toplam çalışma süresi 12 yılın altındadır. %14,1'i tarım bölümünden mezundur. %63,3'ü arama kurtarma teknisyeni olarak görev almaktadır. Çalışanlar kendi örgütsel bağlılık olma durumunu %25,4'ı çok iyi, %22,5 iyi olarak değerlendirdi. %54,9'ı örgütsel bağlılıkla ilişkili bir sorunla karşılaştığını belirtti. Örgütsel Bağlılık Ölçeği puan ortalaması 3,07±0,20 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The AFAD search and Rescue Association is based on volunteering and dedication in terms of working conditions. The human factor has an important place in the success of this institution. AFAD employees, who have a sense of commitment to their institutions, take great responsibility in providing superior services to organizations. It was also thought that the satisfaction of the employees, their commitment to their organization and the support of the organization will increase the quality and efficiency of the service the organization aims to provide. This research was carried out on a descriptive and cross-sectional basis in order to determine the relationship between AFAD Istanbul search and Rescue union employees and organizational commitment and to take necessary measures against the problems present in the institution. The research was carried out with 71 employees working in search and rescue unit of Disaster and Emergency Directorate in Istanbul between 02.11.2018 - 01.01.2019. Data were collected using Descriptive Information Form and Organizational Commitment Scale. Descriptive statistics were used to evaluate the data. The average age of the participants was 38.89 ± 6.32 years and 91.5% were male. 23.9% of them have associate degree and 67.6% of them have bachelor's degree. 81.7% are married. 50.7% have been working in the current institution for less than 10 years. Total working time of 46.5% is less than 12 years. 14.1% graduated from agriculture. 63.3% are employed as search and rescue technicians. Employees considered their organizational commitment to be 25.4% very good and 22.5% good. 54.9% said they faced a problem related to organizational commitment. The average point of the Organizational Commitment Scale was determined 3.07 ± 0.20.