Gelişmekte olan ülkelerde dış borç sorunu ve Kırgızistan örneği
Problem of external debt in developing countries: Kyrgyz Republic as an expamle
  1. Tez No: 575941
  2. Yazar: AYŞEGÜL SERAP TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUSUP PİRİMBAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dış borç, ülke içindeki yerleşik kuruluş ve kişilerin, ülke dışındaki,yerleşik kuruluş ve kişilerden dış kredi sağlamasıdır. Dış borçlanma ise; ülkeler arasındaki çeşitli türden finansal akımların içerisinde borçluluk ilişkisine neden olan ve belirli süreler sonunda iade edilmeyi gerektiren çeşitli finansal işlemlerdir. Dış finansmanın en belirgin özelliği, belli bir sözleşmeye bağlı olması ve karşılıklı olmasıdır. Ülkelerin asıl amacı; iktisadi gelişmelerini kendi öz kaynaklarıyla sağlamalarıdır. Kalkınma adına adımları atmış, üretim ve yatırım sorunu olmayan ülkeler kendi iç kaynaklarını ile karşılayamayan, kalkınma hamlesini henüz gerçekleştirememiş az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde iç tasarrufların azlığı, kamu gelirlerinin yetersizliği, dış ticaret açıkları, ithalata olan gereksinim, yabancı sermayen azlığı v.b. nedenlerle dış kaynaklardan finansman sağlamak zorunlu hale gelmektedir. Gelişmekte olan ülkelerin kaynak sorununu gidermede, tasarruf oluşturmak, yatırımları arttırmak için dış borçlanma kurtarıcı rol oynamaktadır. 1991'de bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan merkezi sistemli ekonomiden Pazar ekonomisine geçiş sürecine girdi. Bu süreç içerisinde gerek yönetim yapısında gerekse ekonomik yapıda oldukça büyük değişiklikler yapılması gerekmekteydi. Kırgızistan gerekli kanun ve tüzükleri hazırlamada gecikmedi. Fakat bunları uygulamada oldukça sorun yaşandı. Özellikle ekonomik yapıyı şekillendirmede, sanayinin gelişmemiş olması ve sermaye eksikliği sebepleriyle, problemler yaşandı ve Kırgızistan, dış borçlanma yoluna gitmek zorunda kaldı. Borçlanma yıllarla doğru orantılı olarak giderek arttı ve Kırgızistan oldukça yüksek bir dış borç altına girdi. Aşırı borçlanmanın sebeplerini maddeleyerek sıralamak gerekirse; • Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla, merkezden üye ülkelere gelen bütçe transferlerinin kesilmesi, • Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla üye ülkeler arasındaki ödeme sisteminin yıkılması ve ülkelere olan borç hacminin daha da büyümesi ve bunun yüksek oranlı bütçe ve ödemeler bilançosu açıklarında net olarak görülmesi, • Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla borçların, birlikten ayrılan ülkelerin üzerine kalmasının yaptığı olumsuz etkiler, • Dünya akaryakıt fiyatlarındaki artış ile ticari şartların değişmesi, • Dışardan alınan kredilerle, ulusal yatırım programının düzenlenmesi ve halkın refah seviyesinin yükseltilmesinin amaçlanması fakat programın ekonomiyi gereken seviyeye getirememesi, • Dış borçlanmada doğru sistemin uygulanmaması, • Tecrübesizce çekilen ihracat kredileri, • Rusya krizinin nominal döviz kurlarını düşürmesi ve ekonomik göstergelerin daha da zayıflaması, • Yasal şartların zayıflığı, • Kredi alma sürecinde, yönetim organlarının fonksiyonlarını ve doğru, güvenilir çözüm bulma sorumluluklarını yerine getirmemeleri, • Çekilen kredilerin, doğru yerlere aktarılamaması, iyi bir organizasyon yapısı oluşturulamaması, • Kredilerin pay edildiği kurum ya da kuruluşların paylarına düşen kredilerin geri ödemesini yapmaması, • Dış borçların doğru tabanlara dağıtılamaması ve garantisi olmayan kısımlarda kullanılması • Ulusal borç sisteminin titizlikle hazırlanmış olmaması, borç birikiminin gerçekçi rakamları göstermeyen ve modern vergi sistemini engelleyen zayıf bir borçlanma politikası izlenmesi şeklinde sıralanabilir1. Bütçe açığını kapatmak için yönlendirilecek yeni kredilerle özellikle da program borçları ile ilgili tutucu bir politika izlemek lazımdır, bunu yaparken de yeni yürürlüğe giren Devlet ve devlet dışı borcu kanunu göz önünde bulundurulmalıdır. Üç yöne göre de ilk adımların atılmış olmasına rağmen bu teklifler hala gücünü kaybetmiş değillerdir, hatta yıllar geçtikçe daha da aktüelleşiyor ve titiz bir şekilde üzerinde çalışmaların yoğunlaştırılması gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
External loans - process of reception of credits by inhabitants and the enterprises of one country at inhabitants and the enterprises of other state. External loans - the financial operations connected with reception of loans and the obligation and return after a certain interval of time. The basic feature of external loans - which they stand out on the basis of a bilateral agreement. The basic purpose of the government of any state - maintenance of economic growth due to own sources. Developing countries because of insufficiency of own sources of financing, a low level of incomes, deficiency of the budget and the balance of payments and many other things of the reasons, are compelled to apply about allocation of loans to the developed countries and the financial organizations. External loans are the optimum decision for the decision of a problem of financing, creation favorable investment climate. The Kyrgyz Republic, having found independence 15 years ago in 1991, has followed the road of deep economic transformations. Before the Government there was very much a challenge of reforming, both in a control system, and in economic sphere completely. Corresponding Decrees, instructions have been published, laws are developed and accepted. However, much of them have remained on a paper. Reforming of economic structure has faced such problems, as backwardness of industrial sector, lack of own capital. Kyrgyzstan has been compelled to apply about granting loans. The volume of external loans indefatigably grew, that has led to a huge external duty. The reasons of so unfavorable phenomenon were: ⇒ The termination of financing from the central budget; ⇒ Break of former system of payments between former republics USSR, growth of an external duty, negative influence on the balance of payments, growth of deficiency of the budget; ⇒ Distribution of debts of the USSR to new independent republics; ⇒ Growth of the world prices for oil and changes in conditions of world trade; ⇒ Creation of the inefficient program of national investment, that finally became the reason of so pitiable condition of economy; ⇒ Erroneous system of external crediting; ⇒ The credits taken hasty for development of export; ⇒ Influence of crisis in Russia on the exchange rate of currencies and as consequence: deterioration of macroeconomic parameters; ⇒ Weak legislative base; the Indifferent attitude of a control system to payments under credits; ⇒ Unreasonable distribution of external loans, absence reliable institutional bases; Irrational use of credits by the organizations; ⇒ Distribution of credits in branch where there were no guarantees of repayment of the received loans; ⇒ Unreasoned preparation of national system of reception of external loans, weak system of reception of the credits, not reflecting real volume of an external duty, as consequence braking development of system of the taxation For decrease in deficiency of the state budget it is necessary to accept the effective and long-term policy in sphere of reception of external loans in view of the law of the Kirghiz Republic“About state and private loans ”. In spite of the fact that the government takes measures in these directions, we consider, that the given process is not completed and there is a big circle of problems which are necessary for solving quickly and resolutely.