II. Abdulhamid döneminde Pasinler'in sosyo–ekonomik durumu
Socio-Economic Status of Pasinler During The Period of Abdulhamid II
- Tez No: 576153
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Osmanlı Devleti'nin özellikle son dönemlerinde yaşanan siyasal ve jeopolitik gelişmeler sosyal ve ekonomik alanda birçok değişikliğe neden olmuştur. Söz konusu değişimleri en somut şekilde yansıtan II. Abdülhamid döneminde Pasinler bu değişimlerden sosyal ve ekonomik bakımdan etkilenmiştir. Müslümanlar ile Gayrimüslimlerin aynı sınırlar içerisinde, farklı nahiyelerde yaşadığı Pasinler'in ekonomik yapısını tarım, hayvancılık ve meslek gelirleri teşkil etmiştir. Bununla birlikte, bölgenin kendine özgü nitelikleri sebebiyle tarım ve hayvancılık, esnaf ve sanatkârlığa göre daha fazla gelişmiştir. Herkesten yıllık gelirine göre vergi alma esasına dayalı mali politika çerçevesinde vergi-yi mahsusa, aşar ve cizye vergisi toplanmıştır. Bu dönemde kolera salgını, kıtlık ve asayiş sorunları gibi başlıklar Pasinler'in sosyal yapısını etkileyen en önemli faktörler olmuştur. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için sağlık ve güvenlik alanlarında bazı tedbirler alınmış, ayrıca ihtiyaç sahibi halka doğrudan sosyal yardımlar yapılmıştır. Yüksek lisans tez konusu olarak“II. Abdülhamid Döneminde Pasinler'in Sosyo-Ekonomik Durumu”konusunun seçilmiş olmasının temel amacı, II. Abdülhamid dönemi çerçevesinde Pasinler'in sosyo-ekonomik durumu hakkında inceleme yapmaktır.
Özet (Çeviri)
The political and geopolitical developments in the last period of Ottoman State paved the way for various changes in social and economic fields. Pasinler had been socially and economically affected by these changes in Abdülhamid II era. Muslims and non-Muslims had lived within the same borders but in different areas in Pasinler. Agriculture, stock raising and trade incomes had constituted Pasinler's economic structure. However, because of its own properties, agriculture and stock raising had developed more than trade works. Within the framework of fiscal policy which depends on collecting tax due to annual incomes, taxes called“vergi-yi mahsusa”,“aşar”and“cizye”had been collected during the related era. In this era, epidemic invasion of cholera, scarcity and safety problems had been the main factors that influenced Pasinler's social structure. Some measures had been taken in order to overcome these problems and social aids had been done directly for people in need. The main aim of choosing the topic of this thesis as“The Socio-economic Situation of Pasinler in Abdülhamid II Era”is to examine Pasinler's socio-economic situation within the framework of Abdülhamid II era.