İçeceklerin ve repolisaj tekniklerinin anterior kompozit rezin materyallerin renk stabilitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of beverages and repolishing techniques on color stability of anterior composite resin materials
  1. Tez No: 576154
  2. Yazar: YASEMİN NAYİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERHAN SARI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Dört farklı anterior kompozit rezin materyalinin üç farklı içeceğe maruz bırakıldıktan sonra uygulanan iki farklı polisaj sisteminin renk değişimine etkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmada standart ölçülerde (10x2 mm) hazırlanan dört farklı marka kompozit rezin (Estelite Asteria , Filtek Ultimate, Gradia Direct Anterior, Ceram X SphereTEC One ) ile diskler hazırlandı ve iki farlı polisaj sistemiyle (Sof-Lex, Pogo) polisajı yapıldı. 24 saat distile suda bekletildikten sonra Konica Minolta CM-5 spektrofotometre cihazı ile ilk renk ölçümü yapıldı. Daha sonra içeceklerde yedi gün süreyle (çay, kahve, kola, distile su) bekletilip 7. günün sonunda ikinci kez renk ölçümü yapıldı. Renklendirme sonrası kompozit örneklere repolisaj işlemi ve üçüncü kez renk ölçümü yapıldı ve sonuçlar kaydedildi. İçeceklerde bekletildikten sonraki renk değişim değerleri ΔE1, repolisaj işleminden sonraki renk değişim değerleri ise ΔE2 olarak adlandırıldı. Verilerin analizinde parametrik ve nonparametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of four different anterior composite resin materials on the color change of two different polishing systems applied after exposure to three different beverages. Material and Method: Disc shape specimens were prepared with four different composite resins (Estelite Asteria, Filtek Ultimate, Gradia Direct Anterior, Ceram X SphereTEC One ) in standard sizes (10x2 mm) and polished with two polishing systems (Sof-Lex, Pogo). After immersion in distilled water for 24 h, first color values were recorded using with Konica Minolta CM-5 spectrophotometer. The second color values was recorded 7 days after storage in the different beverages (tea, coffee, cola, distilled water). After discoloration, composite samples were repolished and the third color values was measured and the results recorded. Color change values after waiting in beverages ∆E1, the color change values after the repolising process were named ∆E2. Parametric and nonparametric tests were used to analyze the data.