Türkiye Deprem Yönetmeliği 2007 ve Eurocode 8'e göre tasarlanan betonarme binalarda doğrusal analiz yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of linear analysis methods for reinforced concrete buildings designed as per Turkish Earthquake Regulation 2007 and Eurocode 8
- Tez No: 576162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİN KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Binalarda hasar oluşturan doğal afetlerin başında depremler gelir. Depremlerde oluşan can ve mal kayıplarını minimize etmek için bölgelere yönelik yönetmelikler oluşturulmuştur. Depremin yapıya verebileceği hasarı en düşük tutmak için, yapının maruz kalacağı depremin yüklerinin en gerçekçi şekilde yapıya tasarımda verilmesi gerekmektedir. Betonarme binaların tasarlanmasında birçok ülke farklı yöntemler kullanmaktadır. Bu analiz yöntemleri arasında örnek alınan ve kabul gören yöntemler genellikle birbirine benzer çözüm yöntemleridir. Yapmış olduğumuz bu tez çalışmasında; dört farklı bina yüksekliği, üç farklı deprem bölgesi ve üç farklı zemin sınıfında tasarlanan betonarme bir binanın Türkiye Deprem yönetmeliği 2007 ve EUROCODE 8'de verilen eşdeğer deprem yükü yöntemi ile mod birleştirme yöntemleri ile çözümü gerçekleştirilmiştir. Altı bölümden oluşan bu tez çalışmasının ilk bölümünde tez çalışmasının amacı ve kapsamına değinilmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde ülkemiz, Türkiye Deprem Yönetmeliği 2007 ve EUROCODE8 hakkında genel bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde Türkiye Deprem Yönetmeliği 2007 ve EUROCODE 8 ile yapılan analizler kendi içlerindeki yöntemlerin analizleri grafiklerle gösterilerek birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde bulunan değerlere göre TDY2007 ve EUROCODE 8 yönetmeliklerin birbiriyle kıyaslanmaları grafiklerle verilmiştir. Altıncı bölümde, iki yönetmelikte de almış olduğumuz bulguların irdelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquake is one of the major natural disasters that cause damage in buildings. Codes are prepered have been made for regions to minimize the loss of life and property in earthquakes. In order to minimize damage to the structure, the loads should be applied in design in the most relastic manner. Many countries use different methods in the design of reinforced concrete buildings. The exemplary and accepted methods are generally similar among these methods of analysis. In this thesis study, a parametric study is conducted using four different building height, three different earthquake zones and three different ground classes, using the equivalent earthquake load method given in Turkish Earthquake Regulation 2007 and EUROCODE 8. This thesis study consists of six parts. In the first part, the objective and scope of the thesis is given. In the second and third chapters, general information about our country, Turkish Earthquake Regulation 2007 and EUROCEDE 8 are explained. In the fourth chapter, analysis of reinforced concrete building with respect to Turkish Earthquake Regulations 2007 and EUROCODE 8 are conducted using two different analysis methods and the results of each regulation were compared within themselves. In the fifth chapter, the comparison of the TSC 2007 and EUROCODE 8 regulations have been made according to the values found in the fourth part and the results were given in graphs. In the six chapter, the findings from both regulations were discussed and examined.