Farklı yönetmeliklere göre tanımlanan kesit hasar sınırlarının düşük ve orta katlı binaların performansı üzerindeki etkileri
The effect of low and mid-rise buildings performance due to the definition of section damage limits with different codes
- Tez No: 827566
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Çalışmada ülkemizdeki betonarme yapıları temsil etmesi için seçilen 5, 10 ve 15 katlı bina modellerinin aynı ivme kayıtları altında farklı yönetmeliklere göre sismik performans düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tasarım aşamasında 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) dikkate alınmıştır. Bina lokasyonları için Pamukkale Üniversitesi, Denizli, zemin sınıfı için ise ZD seçilmiştir. TBDY-2018'e göre tasarlanan bina modelleri, 4 farklı yönetmelikte tanımlanan (DBYBHY-2007, TBDY-2018, ASCE 41-17, Eurocode-8) kesit hasar sınırları ve etkin kesit rijitlikleri kullanılarak doğrusal elastik olmayan bina modellerine dönüştürülmüştür. Tasarlanan modeller için TBDY-2018 ile uyumlu bir şekilde 11 ivme kaydı takımı seçilmiştir. 22 ivme kaydı 3 bina modelinin x ve y yönü için ayrı ayrı etkitilerek doğrusal olmayan zaman tanım alanında dinamik analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda binaların deplasman talepleri, göreli kat ötelenme oranları (GKÖO), deplasman profilleri ve hasar dağılımları farklı yönetmelikler için kıyaslanmıştır. Deplasman taleplerinde kesit rijitliğine, performanslar düzeylerinde ise kesit hasar sınırı tanımlamalarına bağlı olarak farklı sonuçlar elde edilmiştir. Diğer üç yönetmelikten ayrışan TBDY-2018'in performans düzeylerinin tasarım ile uyumsuz olduğu gözlenmiştir. Bu durumun kesit rijitliği ve donatı çeliği birim şekil değiştirme kaynaklı olduğu değerlendirilmiştir. Yeni tasarım binalarda performans değerlendirmesi uyumsuzluğunu gidermek için kesit rijitliği ve donatı çeliği birim şekil değiştirmesi için yeni öneriler sunulmuştur. Önerilen değerler ile yapılan performans değerlendirmesinin tasarım ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the seismic performance levels of 5, 10 and 15-storey building models selected to represent reinforced concrete structures in Turkiye, according to different regulations under the same acceleration records. 2018 Turkish Building Earthquake Code (TBEC-2018) was taken into consideration during the design phase for the selected buildings. Pamukkale University, Denizli for the building location and ZD soil type were chosen during design and seismic performance evaluation. Building models designed according to TBEC-2018 were modelled for nonlinear analyses using section damage limits and effective section stiffness values defined in four different standards or codes: 2007 Turkish Earthquake Code, 2018 Turkish Building Earthquake Code, ASCE-41-17 and Eurocode-8. 11 acceleration pairs compatible with TBEC-2018 were selected for nonlinear time history analyses by applying both x- and y-directions of the models. The displacement demands, relative story drift ratios, displacement profiles and damage distribution ratios were compared for the considered standards/codes. The results differ depending on the section stiffness and section damage limit definitions for the performance level. It has been observed that the performance levels of TBDY-2018, which differs from the other three standards/codes, are incompatible with the design. It was evaluated that this situation was caused by effective section stiffness and reinforcing steel strain limits. To eliminate the incompatibility between new design and performance evaluation, new recommendations have been presented for section stiffness and reinforcing steel strain limits. It has been observed that the performance evaluation made with the recommended values is compatible with the design.