Synthesis of designed Al- and Ga- doped zinc oxide (ZNO) particles and their application for antistatic coatings
Tasarlanmış Al- veya Ga- Katkılı Çinko Oksit (ZnO) Tozların Üretimi ve Antistatik Kaplamalarda Uygulamaları
  1. Tez No: 576185
  2. Yazar: PINAR ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER SUVACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İletken polimer kompozitler (İPK'ler) genellikle zemin kaplamaları, antistatik boyalar, Elektrostatik deşarj (ESD) koruma paketleri, ayakkabılar ve elektrostatik yüklerin dağıtılmasının istendiği kıyafetler de dahil olmak üzere birçok üründe kullanılmaktadır. Literatürde, istenilen iletkenliği elde etmek için bu polimer sistemlere karbon bazlı malzemeler veya metal nano parçacıklar eklendiği görülmüştür. Bununla birlikte, bu dolgu malzemeleri kontrolsüz aglomerasyon, estetik olarak koyu renk ve toksisite gibi bazı dezavantajlar sergilemektedir. Bu problemlerin çözümü için araştırma grubumuz tarafından solvotermal yöntemle sentezlenen hegzagonal plaka morfolojisine sahip Al ve Ga katkılı ZnO partikülleri geliştirilmiştir. Bu tezde Al ve Ga katkılı MicNo (Micron + naNo) olarak adlandırılan mikron boyutlu hegzagonal plaka şeklinde tasarlanmış bu tozlar, kontrollü bir şekilde aglomere edilmiş birincil küresel nanopartiküllerden oluşur. Bu çalışmanın araştırma hedefleri, Al ve/veya Ga katkısının Al ve Ga-katkılı MicNo-ZnO partiküllerinin yapısal ve fizikokimyasal özellikleri üzerinde rolünü belirlemek ve daha sonra elde edilen bu özelliklerin polimer malzemeler içerisinde kullanıldığında antistatik performansını nasıl etkilediğini değerlendirmek olmuştur. Sonuçlar, Al ve Ga katkılı MicNo'nun düşük direnç değerleri ile görünür aralıkta saydam özellik sergilediklerini ve polimer matris içerisinde dağıtılarak antistatik özellik sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conductive polymer composites (CPCs) are generally used in products including floor coatings, antistatic-paints, ESD protecting packages, shoes and clothes where dissipation of electrostatic charges are desired. There are several polymeric materials and conductive fillers used in CPCs. In the literature, carbon-based materials or metal nano particles are added to these systems for obtaining desired conductivity. However, these filler materials exhibit some disadvantages such as uncontrolled agglomeration, aesthetically dark color and toxicity. The solution to these problems, developed by our research group, is utilization of Al and Ga doped ZnO particles with designed hexagonal platelet morphology synthesized by a modified solvothermal method. Such designed particles, denoted as Al and Ga doped MicNo (Micron + naNo) throughout the thesis, are composed of primary spherical nanoparticles agglomerated in a controlled manner to form micron sized hexagonal platelets. Accordingly, the research objectives of this study were to determine the role of Al and/or Ga doping on the structural and physicochemical properties of Al- and Ga-doped MicNo-ZnO particles and then to evaluate how the resulting properties affect the performance of antistatic resin in which such particles are used as fillers. The results showed that Al and Ga doped MicNo exhibit highly transparent characteristics in the visible range with low bulk resistivity values and they provide antistatic properties to polymer composites.