КЫРГЫЗСТАНДАГЫ ЭЛ АРАЛЫК ДОНОР УЮМДАРДЫН РОЛУ, МААНИСИ ЖАНА ИШМЕРДИГИ
The role, significance and activities of the international donor organizations in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 576184
  2. Yazar: KYİAL SYDYKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAR KOYÇUYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sovyet döneminde Kırgız ekonomisinin önemli kısmı Sovyetler Birliği'nin genel devlet harcamalarının karşılanması için tahsis edilen kaynakların dağılımına son derece bağlıydı. SSCB'nin dağılmasıyla bu gibi sübvansyonların durması ülkenin sosyo-ekonomik yaşamını negatif etkilemiştir. Ayrıca Kırgızistan bağımsızlığını ilan ettiği anda piyasa ekonomisi koşullarına uygun devlet mekanizması, mevzuat sistemi, gelişmiş enstitüler, vasıflı yönetim kadrolarına sahip değildi. Dolayısıyla bu gibi eksiklikleri ortadan kaldırmak amacıyla piyasa ekonomisine geзiş sürecinde makroekonomik istikrara ulaşmak için Kırgızistan donor topluluğu ile işbirliği yapmak ve dış kaynakları kullanmak zorunda kalmıştı. Uluslararası donör kuruluşlar Kırgızistan'a üç ana yönde yardım göstermektedir: program yardımı (yapısal reformları uygulamaya yönelik), yatırım yardımı (ekonominin ayrı sektörlerinde yatırım projelerinin finanslandırılmasına dönük) ve teknik yardım (ekipman, yeni teknolojiler, danışmanlık hizmetleri, eğitim programları, deneyim paylaşımı v.s.) Halen Kırgızistan'da bir çok sayıda uluslararası donor kuruluşların temsilcilikleri faaliyette bulunmaktadır ve şüphesiz bunlar Kırgız ekonomisini büyük ölçüde etkilemektedir. Ayrıca dış yardımların nesnel ve subjektif nedenlerle beklenen sonuçlara getirmediği, ülkenin dış borcun artışına yol açtığı da izlenmektedir. Belirtilmesi gereken bir başka husus, ulusalararası donör kuruluşların ülkenin siyasi durumuna da tesiri olmaktadır. Fakat buna rağmen Kırgızistan şu anki sosyo-ekonomik durumundan dolayı uluslararası kuruluşlarla işbiliğini sürdürmeli yalnız ileride işbirliğinin ve yardımın faydalı olması için her iki taraf hem donör hem yardım alıcı ülke bu süreçte karşılaşılan engelleri ve eksiklikleri ortadan kaldırmaya dikkat etmelidir.
Özet (Çeviri)
In Soviet times the budget of the Kyrgyz Republic greatly depended on allunion distribution of assets for financing of state expenses. Suspension of these subventions after the collapse of the Soviet Union negatively affected the social and economic life of the country. In addition, by the time of getting its independence, Kyrgyzstan did not have (or had insufficiently) appropriate state mechanism, regulated legislation, developed institutions, professional management resources. In order to solve this problem, during the transition period to the market economy the Kyrgyz Republic had to build relations with donors and use outside resourses to maintain microeconomic stability and economic growth. International donor organizations support Kyrgyzstan in three directions: programme assistance (to realize structural reforms), investment assistance (to invest to some areas of economy), and technical assistance (new technologies, know-how, consultations, courses, equipment, and etc.) Nowadays, representatives of various international donor organizations implement projects in Kyrgyzstan and undoubtedly contribute significantly to the economy of the country. However, the expected results have not been observed yet and the raise of foreign debt is observed due to some objective and subjective reasons. In spite of this, because of its social and economic situation, Kyrgyzstan needs to cooperate and keep relations with donor organizations but to make this aid and cooperation be helpful and raise its efficiency in the future both the donors and the recipient country must pay attention to eliminate the flaws and hindrances which